Korea Płd.: żadnego nowego przypadku zachorowania na MERS w ciągu 16 dni

Autor: PAP/Rynek Seniora • • 20 czerwca 2015 11:23

Władze Korei Południowej ogłosiły w sobotę (20 czerwca), że w ciągu ostatnich 16 dni nie zanotowano w kraju żadnego nowego przypadku wystąpienia wirusowego schorzenia dróg oddechowych MERS. W Tajlandii, gdzie pojawił się wirus, zintensyfikowano środki zapobiegawcze.

Korea Płd.: żadnego nowego przypadku zachorowania na MERS w ciągu 16 dni

Seul ogłosił, że w piątek zmarła 24. ofiara MERS; od początku epidemii zanotowano 166 przypadków zachorowań.

W sobotę sześć osób opuściło szpital, w dalszym ciągu hospitalizowanych jest 106 chorych. W ramach prewencji izolowanych w domach i placówkach medycznych jest obecnie ok. 5200 osób, w piątek ich było ok. 6 tysięcy.

Przedstawiciel ministerstwa zdrowia Korei Południowej potwierdził w piątek, że epidemia "zaczyna wycofywać się". "Zanim ogłosimy jej odwrót, musimy jednak obserwować, czy nie pojawiają się nowe przypadki wirusa MERS" - dodał.

W Tajlandii, gdzie w czwartek potwierdzono informację o pierwszym przypadku zachorowania, na międzynarodowym lotnisku w Bangkoku zainstalowano nowe urządzenia do badania temperatury pasażerów, aby odizolować tych, którzy mają gorączkę, jeden z symptomów wirusa - poinformowało w sobotę ministerstwo zdrowia.

Pasażerom rozdawane są na lotnisku maski chirurgiczne i żel dezynfekujący.

Pierwszy przypadek MERS wykryto w Tajlandii u 75-letniego obywatela Omanu, który "czuje się trochę lepiej" - powiedział AFP rzecznik ministerstwa zdrowia, dodając, że dotąd nie zanotowano innego przypadku wirusa.

Mężczyzna przyleciał do Bangkoku na leczenie kardiologiczne w szpitalu. Trzy osoby, które mu towarzyszyły, zostały poddane kwarantannie i przeszły badania. Wyniki dwóch osób są negatywne, a trzecia będzie dalej badana.

Wirus MERS (Middle East Respiratory Syndrome - Bliskowschodni Zespół Niewydolności Oddechowej) podobny jest do wirusa SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome - Zespół Ostrej Ciężkiej Niewydolności Oddechowej), który w latach 2002 - 2003 zabił na świecie ok. 800 osób. Może wywoływać kaszel, gorączkę i zapalenie płuc.

Wskaźnik zgonów w przypadku MERS jest znacznie wyższy niż śmiertelność osób chorych na SARS. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), 38 proc. zakażonych wirusem MERS umiera. Nie istnieje żadna zwalczająca tego wirusa szczepionka.

Do tej pory MERS wystąpił w ponad 20 krajach. Większość zachorowań odnotowano w Arabii Saudyjskiej (ponad 950), gdzie od 2012 roku zmarło ponad 412 osób zakażonych tym wirusem.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum