Kopacz: będzie narodowy program transplantacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 marca 2010 14:57

Minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiedziała, że wkrótce zostanie ogłoszony narodowy program transplantacji.

Ewa Kopacz wypowiedziała się na ten temat w czasie środowej (31 marca) uroczystości odznaczenia osób, które więcej niż jeden raz oddały szpik kostny oraz fragmenty narządów i regenerujące się komórki. Odznaczeni otrzymali tytuł „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu". Kopacz wyraziła swój szacunek i uznanie dla dawców.  

– Jesteśmy zdeterminowani w tym, żeby poprawić kondycję polskiej transplantologii. Chcemy bez limitów finansować wszystkie przeszczepy w Polsce. Nie ograniczamy, jeśli tylko będą do tego odpowiednie warunki szpitalne, jeśli do tego będzie odpowiednia aparatura, ale przede wszystkim dawcy. Chcemy też transplantacje uczynić naszym programem narodowym – mówiła minister zdrowia.

W rozmowie z dziennikarzami Kopacz zapowiedziała, że niebawem ma zostać ogłoszony narodowy program transplantacji. Poinformowała, że jeszcze w środę spotyka się w tej sprawie z wojewodami i marszałkami województw. Zapewniła, że nie zabraknie środków na przeszczepy.

Tytuł został przyznany 76 osobom. „Zasłużonemu Dawcy Przeszczepu" przysługują m.in. bezpłatne preparaty witaminowe oraz uprawnienia do korzystania poza kolejnością z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej.

Od żywych dawców mogą być pobierane nerki i fragmenty wątroby oraz regenerujące się komórki i szpik. Odsetek pobrań od żywych dawców stanowi w Polsce zaledwie 2 proc. - światowe statystyki plasują się na poziomie 45 proc.

Narządy pobrane do przeszczepów od żywych stanowią optymalne rozwiązanie. Polskie ustawodawstwo zezwala na przeszczepianie narządów od osób spokrewnionych lub związanych emocjonalnie (partnera, małżonka). Istnieje również możliwość przeszczepienia na rzecz innej osoby, jeśli uzasadniają to szczególne względy osobiste.

W roku 2005 dokonano w Polsce 1281 przeszczepów nerek i wątroby. W roku 2009 tych przeszczepów było 1021; w przypadku 45 przeszczepów narządy pochodziły od żywych dawców, co stanowi 3,4 proc. przeszczepień.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum