Konwent Marszałków RP poświęcony m.in. bardzo trudnej sytuacji w psychiatrii dziecięcej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 grudnia 2018 16:04

Od lat narastają problemy w opiece psychiatrycznej - szpitale zadłużają się, a postępujący brak kadr sprawia, że jesteśmy bezsilni; niezbędne jest zapewnienie adekwatnego finansowania psychiatrii - mówił w środę (12 grudnia) marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik przed Konwentem Marszałków RP.

Konwent Marszałków RP poświęcony m.in. bardzo trudnej sytuacji w psychiatrii dziecięcej
Marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik: "Ostatnie 10 lat to jest zmaganie się z narastającym problemem w psychiatrii dziecięcej". Fot. Shutterstock

W środę w Warszawie zebrał się Konwent Marszałków Województw RP - to pierwsze obrady, w których biorą udział nowo wybrani marszałkowie województw. Na konferencji przed rozpoczęciem konwentu Struzik powiedział dziennikarzom, że spotkanie będzie poświęcono w dużej mierze narastającym problemom w obszarze ochrony zdrowia. Przekazał, że marszałkowie będą rozmawiać przede wszystkim o opiece psychiatrycznej, w tym opiece psychiatrycznej nad dziećmi i młodzieżą, bo to "wygląda bardzo źle".

- Wczoraj musieliśmy zamknąć jeden z oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży w Zagórzu, ponieważ nie mamy lekarzy. Lekarze albo złożyli wypowiedzenia, albo są na zwolnieniach lekarskich i praktycznie nie możemy świadczyć opieki. Musieliśmy część dzieci przenieść do szpitala w województwie lubelskim, część do kliniki uniwersyteckiej, a część do opieki ambulatoryjnej - poinformował Struzik.

Alarmował, że od lat narasta w Polsce problem z opieką psychiatryczną.

- My robimy wszystko, ale jak sięgnę pamięcią, ostatnie 10 lat to jest zmaganie się z narastającym problemem w psychiatrii dziecięcej. Musieliśmy zamknąć kilka lat temu oddział w Radomiu też z powodu braku kadr. Postępujący brak kadr medycznych powoduje, że jesteśmy bezsilni - powiedział marszałek województwa mazowieckiego.

Jego zdaniem nie chodzi nawet o pieniądze. Zwrócił uwagę, że lekarze nie wybierają specjalizacji psychiatrycznej, a jeżeli już ją posiadają, to wolą pracować w prywatnej opiece zdrowotnej, a nie w szpitalach.

Struzik powiedział, że problem narasta, a 20 proc. dzieci i młodzieży ma dzisiaj zaburzenia emocjonalne, afektywne i inne rodzaju problemy, a 6 proc. wymaga wręcz opieki psychiatrycznej.

Podkreślał, że niezbędne jest adekwatne finansowanie opieki psychiatrycznej, ponieważ szpitale dla dzieci, ale też dla dorosłych, są niedofinansowane. - Dopłacamy co roku po kilka milionów złotych do każdego szpitala, żeby one mogły w ogóle funkcjonować - podkreślił Struzik.

Wskazywał na potrzebę budowy całego spójnego system - od momentu kształcenia lekarzy, ale obejmującego też cały personel pomocniczy.

Jak mówił, rosną potrzeby związane z opieką długoterminową. Urząd Marszałkowski poinformował, że marszałkowie województw będą apelowali do rządu i NFZ o zwiększenie dostępności do świadczeń opieki długoterminowej.

Marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk powiedział PAP, że prawie w każdym szpitalu wojewódzkim - także w szpitalach klinicznych - występują problemy m.in. z finansowaniem niektórych procedur medycznych, kontraktami z NFZ, z finansowaniem psychiatrii.

- Zbudowanie takiego modelu finansowego, który pozwoliłby w dalszej kolejności szpitalom nie zadłużać się, jest absolutnie fundamentalne dla systemu opieki zdrowotnej i dla stabilności finansów w szpitalach wojewódzkich - podkreślił Struk.

Mówił, że jego województwo również boryka się z problemami dotyczącymi opieki psychiatrycznej. - Jest ona absolutnie niedofinansowana, szpitale psychiatryczne zadłużają się. To nie jest tylko kwestia województwa pomorskiego - wskazał.

Zaznaczył, że samorządy bez wsparcia rządu nie dadzą sobie rady z problemami w służbie zdrowia.

Konwent Marszałków analizuje i opiniuje propozycje zmian legislacyjnych oraz omawia aktualne problemy samorządów województw. Jego posiedzenia kończą się wypracowaniem wspólnych stanowisk, które następnie kierowane są do instytucji centralnych i urzędów. Od lipca przewodnictwo w Konwencie sprawowało województwo mazowieckiego; w środę przekaże je województwu pomorskiemu.

PAP - Karol Kostrzewa

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum