Konsultant o brakach jednej z insulin: to efekt reeksportu

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 13 lipca 2011 17:25

W śląskich i małopolskich aptekach brakuje jednej z insulin krótkodziałających - Actrapidu. Prawdopodobnie to wynik eksportu równoległego preparatu do państw członkowskich Unii, gdzie jest ona droższa.

Konsultant o brakach jednej z insulin: to efekt reeksportu

Konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii, prof. dr hab. Krzysztof Strojek, w rozmowie z rynkiem zdrowia potwierdził informacje o okresowych brakach Actrapidu. - Od pewnego czasu docierały do mnie sygnały  od chorych z rejonu Śląska i Małopolski, że jest tam problem z zakupem przepisanego preparatu - tłumaczy Strojek.

- W tej sytuacji zwróciłem się do firmy odpowiedzialnej za dostarczanie preparatu na polski rynek z pytaniem, dlaczego to się dzieje. Z otrzymanych od nich informacji wynika, że problem tkwi w reeksporcie. W związku z tym, że w krajach Unii Europejskiej obowiązują regulacje dotyczące swobodnego przepływu towaru i usług, a insulina Actrapid w Polsce jest dużo tańsza, preparat ten może być wywożony do innych krajów. Ten proceder może powodować czasowe braki Actrapidu w Polsce - dodaje.

Wywóz towaru za granicę, jako prawdopodobną przyczynę braków na rynku insuliny potwierdził także Wojciech Małecki, dyrektor medyczny Novo Nordisk EU East.

- Actrapid jest dostarczany do polskich aptek bez żadnych przerw, w ilościach podobnych od siedmiu miesięcy, a w ciągu ostatniego tygodnia nawet większych. Nie ma więc powodu, żeby preparatu brakowało na rynku. W wypadku insuliny nie ma przecież wahań sezonowych - mówi Małecki.

- Nasza firma nie może nic więcej zrobić. Trzeba pamiętać, że jesteśmy na samym początku łańcucha dystrybucji. Dostarczamy leki do hurtowni. Nie od nas zależy, co się dalej stanie z lekiem - dodaje.

Prof. Strojek pacjentom, którzy mają problemy ze zdobyciem preparatu, radzi udanie się do lekarza po receptę na zamiennik. - Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby pacjent przyjmował inny preparat o tym samym działaniu. Na polskim rynku dostępne są cztery insuliny krótkodziałające, wszystkie w zbliżonej cenie - podsumowuje Strojek.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum