Konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej: grupa druga ma szansę na szczepienia w czerwcu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2021 20:23

Zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób powyżej 70 lat ruszą od 15 stycznia. E-skierowania dla tej grupy wystawione zostaną automatycznie, według PESEL - przypomina konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas.

Konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej: grupa druga ma szansę na szczepienia w czerwcu
Kiedy dojdziemy do szczepień powszechnych? Fot. Shutterstock

- Osoby, które ukończyły 70 lat, będą mogły zarejestrować się na szczepienie albo korzystając z infolinii NFZ 989, albo przez internet, korzystając z Internetowego Konta Pacjenta lub po prostu dzwoniąc do punktu szczepień - wyjaśnia konsultant krajowa.

Szczepienia w Polsce ruszyły 27 grudnia. W szpitalach węzłowych, których jest ponad 500, trwają szczepienia grupy zero, czyli personelu sektora ochrony zdrowia (medycznego i niemedycznego oraz administracji) a także rodziców wcześniaków. Od 25 stycznia zaszczepić się będą mogły osoby z pierwszej grupy, w pierwszej kolejności seniorzy powyżej 70 lat, pensjonariusze domów pomocy społecznej, potem osoby powyżej 60 lat, nauczyciele i służby mundurowe.

Specjalistka zaznacza, że pacjenci spoza grupy zero i części grupy pierwszej (z określonym kryterium wieku) nie będą objęci automatycznym e-skierowaniem. Będzie musiał je wystawić lekarz POZ. - Dopiero gdy zrealizujemy szczepienia osób w wieku powyżej 60 lat, pojawi się kwestia wystawienie skierowania przez lekarza POZ - przypomniała Agnieszka Mastalerz-Migas.

Jak zauważyła, szczepienie populacyjne, czyli osób spoza grup priorytetowych, ma szansę rozpocząć się najwcześniej pod koniec II kwartału. W I kwartale 2021 r. dostępnych ma być 5,9 mln dawek, które wystarczą na zaszczepienie 2,95 mln osób. Grupę zerową oszacowano na około 700 tys. osób, a w grupie pierwszej jest ponad 11 mln osób.

- Kiedy dojdziemy do szczepień powszechnych? To zależy przede wszystkim od dostaw szczepionek, jakie otrzymamy, a także od odsetka seniorów, który będzie chciał się szczepić oraz od tempa szczepień. Moce przerobowe mamy na blisko 4 mln szczepień miesięcznie. Samych seniorów powyżej 70 lat jest ponad 3 mln - wskazała konsultant krajowa.

Jej zdaniem szczepienia powinny przyspieszyć w II kwartale br., gdy do Polski trafi znacznie więcej szczepionek niż w kwartale I. - Przy dostawach zapewniających wykorzystanie pełnych mocy punktów szczepień szacuję, że grupa druga ma szanse na szczepienie już w czerwcu - stwierdziła.

Do grupy drugiej zaliczono osoby w wieku poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi, zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, a także te w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego częstego odwiedzania placówek medycznych. Ponadto znalazły się w niej osoby, których praca zapewnia funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i które narażone są w większym stopniu na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

Klaudia Torchała - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum