Konsultant krajowa o antybiotykoterapii zlecanej u dzieci w domu

Autor: NIPiP/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2018 20:46

NIPiP opublikowała we wtorek (3 kwietnia) na stronie internetowej negatywną opinię dr n. med. Krystyny Piskorz-Ogórek, konsultant krajowej w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego, dotyczącą zlecania pielęgniarkom przez lekarzy prowadzenia domięśniowej antybiotykoterapii u dzieci w domu.

"Zlecanie przez lekarza domięśniowej antybiotykoterapii u dzieci jest w mojej ocenie nieetyczne, wywołujące niepotrzebną traumę u dziecka, pomijając już ryzyko powikłań" - napisała dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, konsultant krajowa w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego, przedstawiając opinię w sprawie podawania antybiotyków u dzieci na zlecenie lekarskie w domu chorego.

Jak wyjaśnia, wg współczesnej wiedzy medycznej i dostępnych metod leczenia dzieci powinno się wybierać najbardziej bezpieczne leki i drogi podawania leków.

Zdaniem konsultant, bezpieczna antybiotykoterapia u dzieci w warunkach domowych, to nie tylko dobór odpowiedniego antybiotyku i dawki, ale również wybór doustnej drogi podania leku. 

Konsultant wskazuje na powikłania u dzieci po podaniu leków drogą domięśniową, jako wystarczający powód do niestosowania tej formy leczenia dzieci.

"Artykuł 12 punkt 2,3,4 Ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, daje pielęgniarce prawo odmowy wykonania zlecenia lekarskiego w przypadku gdy jest ono niezgodne z jej sumieniem lub zakresem kwalifikacji pielęgniarki oraz jeśli zagraża życiu chorego" - czytamy w opinii konsultant krajowej w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego.

Więcej: nipip.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum