Konstanty Radziwiłł: na Mazowszu nie ma problemu z łóżkami covidowymi

Autor: TVN/Rynek Zdrowia • • 13 października 2020 11:50

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zapewnia, że w szpitalach na Mazowszu jest wystarczająca liczba łóżek dla pacjentów z koronawirusem. W regionie jest ich obecnie 1555, a zajętych jest poniżej 700.

Konstanty Radziwiłł: na Mazowszu nie ma problemu z łóżkami covidowymi
Konstanty Radziwiłł. Fot. PTWP

Jak mówił Radziwiłł na antenie TVN24, w województwie systematycznie od kilku tygodni powiększana jest  liczba tak zwanych szpitali covidowych, a na Mazowszu jest wystarczająca liczba łóżek dla pacjentów z koronawirusem.

Wojewoda przyznał, że nikt nadal nie jest w stanie przewidzieć, co to będzie dalej. Jak wskazywał ta epidemia jest pierwszym tego typu doświadczeniem w skali światowej i trudno przewidzieć, co będzie dalej. 

Radziwiłł skomentował także sytuację w warszawskich szpitalach, które są przepełnione.

- Na Mazowszu nie brakowało, nie brakuje i na razie nic nie wskazuje na to, żeby miało brakować miejsc (dla chorych na COVID-19 - red.). Jest ich 1555, a zajętych jest poniżej 700. Na razie mamy spory zapas. Również dotyczy to łóżek dla najciężej chorych, z respiratorami, gdzie też mniej więcej połowa łóżek jest dopiero zajętych - zapewnił wojewoda.

Jak dodał, jeśli stanie się tak, że wszystkie będą zajęte, pacjent trafi do innej placówki w województwie. Przyznał, że może się zdarzyć, że pacjent pojedzie kilkadziesiąt kilometrów, do miejscowości, gdzie znajdzie się miejsce, by go leczyć. Ocenił, że to bezpieczne, bo w karetce są wszystkie potrzebne urządzenia. Ale im cięższy przypadek, tym większe prawdopodobieństwo, że pacjent trafi do najbliższego szpitala.

Więcej: tvn24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum