Konstancin-Zdrój: powstanie zespół szkół dla młodych pacjentów oddziału psychiatrycznego

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 21 maja 2019 20:44

Samorząd Mazowsza utworzy przy Szpitalu Rehabilitacyjnym Uzdrowisko Konstancin-Zdrój SA szkołę dla młodych pacjentów oddziału psychiatrycznego tej lecznicy. Decyzję podjęli radni województwa mazowieckiego.

Konstancin-Zdrój: powstanie zespół szkół dla młodych pacjentów oddziału psychiatrycznego
Decyzję podjęli radni województwa Fot. Archiwum

Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży powstał tu w połowie ubiegłego roku i zdobył pięcioletni kontrakt na świadczenie medyczne z NFZ. Jego pacjentami są młodzi ludzie w wieku od 15 do 18 lat, czyli podlegający obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki.

Zgodnie z przepisami obowiązek zorganizowania kształcenia oraz specjalnych działań opiekuńczo-wychowawczych w szpitalach spoczywa na organach prowadzących placówki medyczne. Szpitale są zobowiązane jedynie do udostępniania miejsca do nauki. W placówkach medycznych tworzy się szkoły i przedszkola specjalne. Aby móc ten obowiązek realizować, szpital w Konstancinie-Jeziornie zwrócił się do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego o pomoc w zorganizowaniu w placówce szkoły dla pacjentów. Szpital nie jest placówką samorządu Mazowsza.

Na początku tego roku podjęto prace zmierzających do powołania Zespołu Szkół Specjalnych w Uzdrowisku Konstancin Zdrój SA. W jego skład mają wejść Szkoła Podstawowa Specjalna i Liceum Ogólnokształcące Specjalne.

Jeszcze w tym roku nowo utworzony Zespół Szkół w Konstancinie-Jeziornie uzyska dotację z budżetu Mazowsza w wysokości 300 tys. zł. W przyszłym roku szacuje się, że na funkcjonowanie szkoły trzeba będzie przeznaczyć blisko 900 tys. zł, z czego 300 tys. zł będzie stanowiła subwencja oświatowa. Jest to zobowiązanie bezterminowe.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum