Konin: zmarła chora zakażona wirusem A/H1N1

Autor: Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia • • 04 grudnia 2009 10:17

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Koninie zmarła 51-letnia, u której stwierdzono wirusa nowej grypy.

Bezpośrednią przyczyną jej śmierci nie był jednak wirus A/H1N1 a przewlekłe zapalenie oskrzeli. Wyniki badań, które wykazały obecność wirusa dotarły do lecznicy kilka dni po śmierci pacjentki.

Konińską lecznicę opuścili już pacjenci, którzy jako pierwsi trafili na oddział zakaźny. Jak podaje Głos Wielkopolski,  wśród nich są 21-letni student Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie oraz 27-letni kleryk z Lądu.

Każego dnia do lekarzy rodzinnych w Koninie zgłasza się około 60 pacjentów z objawami grypy. Chorzy powikłania ze strony układu krążenia, czy też układu oddechowego trafiają do konińskiego szpitala. Przebywa tam obecnie 40 osób z podejrzeniem zarażenia wirusem A/H1N1.

Jak informuje Aleksandra Stacherska, rzecznik Powiatowej Stacji Epidemiologicznej w Koninie, lekarze nie czekając na wyniki badań, decydują o leczeniu lekami antywirusowymi. Na wyniki badań trzeba obecnie czekać 7-8 dni. Wymazy trafiają do laboratoriów w Łodzi oraz od niedawna do Laboratorium Mikrobiologii i Parazytologii w Poznaniu.

– Zaletą stosowanej u nas metody jest możliwość śledzenia namnażania się wirusa – mówi Głosowi Barbara Kozub, kierownik poznańskiego laboratorium.

Do Poznania przesyłane są wymazy pacjentów z całej Wielkopolski.

Według danych GIS, do końca listopada w Polsce zarejestrowano 1 120 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków zachorowań na grypę wywołaną wirusem A/H1N1 oraz 22 zgony u osób zakażonych wirusem nowej grypy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum