PAP/Rynek Zdrowia | 25-05-2012 15:14

Kongres Medycyny Rodzinnej: tylko co drugi Polak ma swojego lekarza rodzinnego

Co drugi Polak ma swojego lekarza rodzinnego, zaś pozostali są pod opieką internistów i pediatrów. Lekarzy rodzinnych jest wciąż za mało i mają ograniczone możliwości diagnozowania - podkreślił dr hab. med. Adam Windak, konsultant krajowy ds. medycyny rodzinnej.

Podczas konferencji w piątek (25 maja) w Warszawie, w ramach XII Kongresu Medycyny Rodzinnej, Windak przypomniał, że jest to kongres jubileuszowy, a instytucja lekarza rodzinnego w Polsce ma już 20 lat.

- Należy kłaść większy nacisk na uświadomienie pacjentom, że lekarze rodzinni są lepiej przygotowani do pracy w POZ od specjalistów innych dziedzin - przekonywał Windak.

W jego ocenie obecnie system ogranicza możliwości diagnozowania przez lekarzy rodzinnych i muszą oni kierować swoich pacjentów do innych specjalistów, aby to ci zlecali badania. Wówczas lekarz rodzinny może stracić kontakt ze swoim pacjentem, który rozpoczyna leczenie danego schorzenia u specjalisty.

Jako znaczące utrudnienie w pracy lekarzy rodzinnych wskazał ponadto przytłaczające obowiązki administracyjno-biurokratyczne oraz niestabilność rozwiązań systemowych, np. dotyczących refundacji leków.

Jak podkreślił, większość lekarzy rodzinnych jest przygotowana, aby rozwiązywać większość problemów zdrowotnych swoich pacjentów bez kierowania do innych specjalistów. Przypomniał, że zgodnie z założeniami polskiego modelu medycyny rodzinnej oraz doświadczeniami zachodnimi lekarz rodzinny powinien rozwiązywać około 80 proc. problemów zdrowotnych pacjenta.

Windak zwrócił również uwagę, że obecnie kształci się zbyt mało specjalistów z zakresu medycyny rodzinnej. Jak podał, w ostatnim wiosennym naborze na specjalizacje w każdym województwie było po jednym miejscu dla lekarzy rezydentów na tę specjalizację.

Podkreślił, że w kontekście starzenia się społeczeństwa, rola lekarzy rodzinnych powinna rosnąć, ponieważ to lekarze tej specjalności mogą koordynować leczenie osoby starszej, która zwykle ma wiele schorzeń.

Lekarze w trakcie konresu, który potrwa do soboty (27 maja) będą rozmawiać m.in. o roli, jaką lekarzom rodzinnym w okresie kryzysu finansowego przypisują m.in. Komisja Europejska oraz Światowa Organizacja Zdrowia.

Kongres jest organizowany przez Kolegium Lekarzy Rodzinnych - największą organizację skupiającą medyków rodzinnych. Według Centralnego Rejestru Lekarzy w Polsce jest ok. 10 tys. lekarzy rodzinnych.