Kongo: z powodu odry zmarło już sześć tysięcy osób

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2020 12:34

Ludność Demokratycznej Republiki Konga dziesiątkują choroby zakaźne. Zagrożeniem dla życia w tym kraju jest nie tylko wirus ebola, ale także odry. Światowa Organizacja Zdrowia uznała epidemię odry w tym kraju za "najgorszą na świecie". W ciągu roku zmarło tam na tę chorobę 6 tysięcy osób.

Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Okazuje się bowiem, że zasięg szczepień przeciwko odrze jest w tym kraju niewystarczający. Do tej pory udało się zaszczepić tam ponad 18 milionów dzieci w wieku poniżej piątego roku życia. Niestety pomimo tego na odrę zachorowało, aż 310 tys. osób, wśród nich 25 proc. to dzieci ponad pięcioletnie.

Z tego powodu WHO zwróciła się do darczyńców o dodatkowe 40 mln dolarów, aby móc stworzyć sześciomiesięczny plan reagowania na rozprzestrzenianie się choroby, a zwłaszcza rozszerzyć program szczepień na dzieci w wielu od 6 do 14 lat.

Oprócz niskiego zasięgu szczepień populacji, wrażliwość na epidemię zwiększyły dodatkowo takie czynniki, jak niedożywienie, slaby dostęp do opieki medycznej, brak bezpieczeństwa na niektórych obszarach kraju oraz rozprzestrzenianie się innych chorób o potencjale epidemicznym, jak ebola.

Więcej: rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum