Kongo: cztery przypadki zachorowań na gorączkę krwotoczną

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 sierpnia 2018 08:35

Wykryto cztery przypadki zachorowań na gorączkę krwotoczną ebola w okolicach Manginy, mieście liczącym ok. 60 tys. mieszkańców położonym ok. 100 km od granicy z Ugandą - podał Reuters. Choroba została wywołana przez szczep Zaire - podało ministerstwo zdrowia DRK.

Fot. DFID/Flickr (CC BY 2.0)

W okolicach Manginy kolejne 20 osób zmarło na skutek niezidentyfikowanej gorączki krwotocznej. Te śmiertelne przypadki miały miejsce głównie w drugiej połowie lipca.

Wcześniej w lipcu ministerstwo zdrowia Demokratycznej Republiki Konga (DRK) ogłosiło oficjalnie koniec epidemii eboli po 42 dniach, w których nie odnotowano żadnego nowego przypadku zachorowania. W czasie epidemii zmarły 33 osoby, a 21 przeżyło.

Kraj można ogłosić wolnym od epidemii po zakończeniu sześciotygodniowego okresu przejściowego od wyleczenia ostatniego pacjenta.

Ebola szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową. Jest w stanie przetrwać w organizmie nosiciela do roku i może zostać przeniesiony drogą płciową.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum