PAP/Rynek Zdrowia | 15-05-2013 15:01

Koncert Katie Melua ma pomóc chorym na raka w Polsce

Zwiększenie pomocy dla chorych na raka jest główną ideą koncertu charytatywnego, który Katie Melua zagra 16 czerwca w Sali Kongresowej w Warszawie. Odbędzie się on w tramach kampanii "Rak. To się leczy!" - poinformowano w środę (15 maja) na konferencji prasowej.

Jacek Gugulski, prezes Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych, powiedział, że wielu chorych na nowotwory nie tylko mocno przeżywa swą chorobę, ale nie potrafi odnaleźć się w labiryncie przepisów regulujących możliwości korzystania z nowoczesnego leczenia oraz dostęp do leków nowej generacji.

- Chcemy im w tym pomóc, jeszcze bardziej niż dotychczas, pokazać jak należy pokonywać bariery administracyjne, gdzie się leczyć, czego można się domagać i jak skutecznie to robić - podkreślił. Powstanie kapituła ekspertów, która na podstawie dostarczonych przez pacjenta dokumentów będzie oceniać zasadność wniosku i udzieli pomocy w uzyskania właściwego leczenia, jeśli jest ono uzasadnione z medycznego punktu widzenia.

Dodał, że najgorsza jest rezygnacja. - Sam jestem chory od wielu lat (na przewlekłą białaczkę szpikową - PAP) i gdybym nie szukał nowych możliwości leczenia, z pewności już bym nie żył - dodał. 

Gugulski zapowiedział, że dzięki zgromadzonym funduszom powstanie raport organizacji pacjentów pokazujący jakie są bolączki polskiej onkologii i co trzeba zrobić, żeby poprawić leczenie chorób nowotworowych. - Nie mówimy tylko o pieniądzach, zamierzamy również pokazać jak lepiej je wydać z większym pożytkiem dla chorych - podkreślił. 

Na konferencji obecni byli również onkolodzy. Prof. Tadeusz Pieńkowski, szef kliniki onkologii i chirurgii Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku, stwierdził, że musi się zmienić w naszym kraju postrzeganie onkologii. Najbardziej jest ona kojarzona z kosztownym leczeniem i wydawaniem ogromnych pieniędzy na drogie leki. Mniej mówi się o tym, że dzięki nowoczesnym metodom leczenia można uratować życie chorych na raka, którzy mogą być również aktywni, pracują zawodowo, udzielaja się społecznie i nie obciążają budżetu.

- Chorzy w naszym kraju coraz rzadziej boją się raka, najbardziej obawiają się sytemu, w którym muszą się leczyć - podkreślił prof. Pieńkowski. Dodał, ze w polskiej onkologii potrzebne zmiany organizacyjne. Trzeba znieść limity na leczenie chorych raka i zwiększyć liczbę miejsc w szpitalach onkologicznych.

Katie Melua została ambasadorką kampanii społecznej "Rak. To się leczy!", która po raz pierwszy łączy pacjentów cierpiących na choroby nowotworowe oraz onkologów. Całkowity dochód ze sprzedaży biletów-cegiełek zostanie przeznaczony na rzecz pacjentów onkologicznych i walkę z rakiem w ramach projektu realizowanego przez Koalicję Pacjentów.