Komunikat UKE: 2 mln zł kary dla TP SA za brak połączeń alarmowych

Autor: UKE/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2010 10:33

Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował o nałożeniu na Telekomunikację Polską 2 mln zł kary. Spółka nie zapewniła bezpłatnych połączeń z numerami alarmowymi.

Do naruszenia przepisów doszło w ubiegłym roku w Białymstoku, Lesznie i Aleksandrowie Kujawskim.

Każdy dostawca publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych jest obowiązany zapewnić użytkownikom końcowym swojej sieci, w tym korzystającym z aparatów publicznych, bezpłatne połączenia z numerami alarmowymi (112, 999, 998, 997). Jednocześnie jest obowiązany zapewnić także kierowanie połączeń do numerów alarmowych właściwych terytorialnie jednostek służb ustawowo powołanych do niesienia pomocy – czytamy w komunikacie UKE.

2 lipca 2009 roku stwierdzono problemy z realizacją połączeń z sieci mobilnych na numer alarmowy 998 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku. Z kolei 7 i 8 września 2009 roku doszło do awarii numerów alarmowych 999 i 112 obsługiwanych przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie. KM PSP w Lesznie wyjaśniła, że wobec awarii niemożliwe było przyjmowanie zgłoszeń na tych numerach alarmowych z terenu miasta Leszna i powiatu leszczyńskiego.

Najwyższa Izba Kontroli badała w grudniu 2009 roku funkcjonowanie numeru alarmowego 112. W przekazanej prezesowi UKE kopii protokołu kontroli Izba wskazała, że w trakcie przeprowadzonych w dniach od 9 do 10 grudnia 2009 roku połączeń testowych ujawniono nieprawidłowości polegające na braku możliwości połączenia się ze stanowiskiem kierowania w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Aleksandrowie Kujawskim.

Prezes UKE uznał, że doszło do wypełnienia dyspozycji art. 209 ust. 1 pkt 18 ustawy Prawo telekomunikacyjne. Zgodnie z tym przepisem karze podlega dostawca publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych, który nie wykonuje obowiązku zapewnienia bezpłatnych połączeń z numerami alarmowymi i kierowania połączeń do numerów alarmowych właściwych terytorialnie jednostek służb ustawowo powołanych do niesienia pomocy.

Cały komunikat: http://www.uke.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum