Komputer i telewizor nam nie służą, czyli oczy Polaków mają się źle

Autor: Polska/Rynek Zdrowia • • 27 września 2009 10:18

Okuliści alarmują: ze wzrokiem Polaków jest coraz gorzej. Wynika to także ze statystyk firmy Boiron, która przebadała 4 tys. mieszkańców największych miast. Okazuje się, że co czwarty Polak cierpi na krótkowzroczność, co siódmy ma dalekowzroczność, a co dziesiąty na astygmatyzm.

Komputer i telewizor nam nie służą, czyli oczy Polaków mają się źle
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nie pocieszają również wyniki badań, prowadzonych w ramach programu "Ratujmy wzrok dzieciom". Od 2003 r. przebadano 17 tys. uczniów. W przypadku aż 1,9 tys. z nich wykryto wady i schorzenia oczu.

- To jest cena postępu cywilizacyjnego - mówi gazecie Polska Anna Niwald, łódzka okulistka. - Krótkowzroczność u dzieci pojawia się zwłaszcza u tych, które dużo się uczą, czytają i spędzają zbyt wiele czasu przy komputerze. Z drugiej strony mamy większy dostęp do nowoczesnych badań okulistycznych i dlatego rośnie wykrywalność wad wzroku.

Wyniki ankiet na zlecenie Boiron świadczą o tym, że także samorządy powinny zająć się wzrokiem mieszkańców. Ponad połowa respondentów deklarowała wadę wzroku, blisko 70 proc. narzekało na dolegliwości oczu, ale tyko co trzeci był u okulisty choć raz w roku.

Zdaniem Marioli Depczyńskiej, łódzkiej okulistki, niewykryte wady stają się nieodwracalne i coraz większy odsetek Polaków ma chore oczy. Do tego dochodzi tryb życia. Polacy ponad pięć godzin dziennie spędzają przy komputerze, a w domu, w ramach relaksu, kolejne dwie godziny ślęczą przed telewizorem,  a następne trzy godziny przed monitorem domowego komputera.

Polskie Towarzystwo Profilaktyki Jaskry także alarmuje: 80 proc. osób cierpiących na tę chorobę nie wie, że z dnia na dzień traci wzrok. Polacy się jednak nie badają, choć na jaskrę cierpi 67 mln osób na całym świecie, a 6 mln ludzi jest z jej powodu niewidomych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum