Komisja Europejska: problemy psychiczne mężczyzn są trudne do wykrycia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 sierpnia 2011 17:30

Problemy psychiczne mężczyzn są trudne do wykrycia i rzadko leczone - wynika z raportu o stanie zdrowia mężczyzn opracowanego przez badaczy pracujących dla Komisji Europejskiej. Postulują oni, by stan zdrowia Europejczyków poprawić m.in. rozszerzając zakaz palenia.

Komisja Europejska: problemy psychiczne mężczyzn są trudne do wykrycia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z powodu problemów psychicznych, mężczyźni częściej niż kobiety popełniają samobójstwa, uciekają w nałogi lub demonstrują "antyspołeczne" zachowania. Są równiej mniej chętni do zwrócenia się o pomoc - wynika z raportu.

Według autorów, problemy zdrowotne mężczyzn wynikają w dużym stopniu ze sposobu i stylu życia, a nie są rezultatem predyspozycji biologicznych. Dlatego zaradzić im mogą dobrze ukierunkowane polityki zdrowotne oraz obejmujące np. zakazy palenia tytoniu lub poprawę bezpieczeństwa na drogach i większa troska o higienę i bezpieczeństwo pracy.

Raport podkreśla, że w odróżnieniu od kobiet, mężczyźni rzadziej się leczą, za to są częściej skłonni do zapewniania o swojej dobrej formie. Żyją jednak krócej niż kobiety - średnia długość życia mężczyzny w UE to 76 lat, zaś kobiety - 82.

Najkrócej żyją Łotysze (66 lat), najdłużej - Islandczycy oraz mężczyźni z Liechtensteinu (80 lat). Łotwa jest również krajem, w którym różnica pomiędzy średnią życia kobiet i mężczyzn jest największa w Europie - Łotyszki żyją średnio o 11 lat dłużej.

Głównymi przyczynami przedwczesnej śmierci mężczyzn w Europie są choroby układu krążenia oraz nowotwory (rak prostaty). Wśród młodych mężczyzn są to wypadki drogowe - rocznie ginie w nich 3 razy więcej mężczyzn niż kobiet.

Autorzy raportu szacują, że w ciągu najbliższych 50 lat liczba mężczyzn w wieku produkcyjnym zmaleje o prawie 24 mln. Zwiększy sie natomiast o 32 mln liczba mężczyzn po 65. roku życia. Maleć też będzie liczba mężczyzn w niektórych krajach Europy, w tym w Polsce.

Według danych europejskiego urzędu statystycznego Eurostat cytowanych w raporcie, do 2060 r. Polsce może ubyć aż 27 proc. mężczyzn, podobnie jak w państwach bałtyckich, Rumunii, Bułgarii i Macedonii. W tym samym czasie ich liczba będzie rosnąć w krajach Skandynawii i Europy północnej, szczególnie w Irlandii oraz Islandii.


 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum