Komisja Europejska: dwie szczepionki przeciwko nowej grypie zatwierdzone

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 września 2009 17:41

W ślad za rekomendacją ekspertów, Komisja Europejska zatwierdziła we wtorek (29 września) dwie szczepionki przeciwko grypie A/H1N1, co ma umożliwić rozpoczęcie szczepień jeszcze przed sezonem zachorowań - poinformowała KE w komunikacie.

Komisja Europejska: dwie szczepionki przeciwko nowej grypie zatwierdzone
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Decyzja KE oznacza, że szczepionki mogą być stosowana we wszystkich 27 krajach UE oraz Islandii, Norwegii i Liechtensteinie.

Chodzi o szczepionki Pandemrix firmy GlaxoSmithKline i Focetria firmy Novartis. Komitet ekspertów Europejskiej Agencji ds. Leków (EMEA), odpowiedzialny za naukową ocenę skuteczności i ryzyka wprowadzanych do użytku leków, zarekomendował w piątek (25 września), że te dwie szczepionki powinny być podawane w dwóch dawkach w odstępie trzytygodniowym u dorosłych (w tym kobiet w ciąży) oraz dzieci powyżej szóstego miesiąca życia.

- Jestem bardzo zadowolona, że Komisja Europejska była w stanie podjąć decyzję w najkrótszym możliwym terminie - cieszyła się unijna komisarz ds. zdrowia Andrulla Wasiliu. Jej zdaniem daje to szansę na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa oraz uniknięcie zachorowań i zgonów wśród obywateli UE.

W komunikacie sprecyzowano, że decyzja KE wejdzie w życie z chwilą doręczenia firmom farmaceutycznym, co ma nastąpić najpóźniej do czwartku (1 października).

Trzecia szczepionka, firmy Baxter, nie uzyskała na razie rekomendacji Europejskiej Agencji ds. Leków. EMEA dodała, że w dalszym ciągu dokonuje przeglądu tej i innych propozycji.

- Współpracujemy z firmą (Baxter) w celu pozyskania wszelkich informacji, których potrzebujemy, żeby rekomendacja mogła być wkrótce wydana - powiedziała w piątek (25 września) rzeczniczka EMEA.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w czwartek (24 września), że firmy farmaceutyczne będą w stanie wyprodukować rocznie około 3 miliardów dawek szczepionki przeciwko nowej grypie. Dotychczas przewidywano, że producenci leków będą w stanie wyprodukować 5 miliardów dawek rocznie.

Organizacja oświadczyła, że wyzwaniem jest również zapewnienie, aby kraje biedne otrzymały wystarczającą liczbę szczepionek, ponieważ większość ich światowych zapasów została zarezerwowana przez bogate kraje. WHO będzie koordynowała dystrybucję przekazanych szczepionek, począwszy od 300 milionów dawek w listopadzie. Zaleca też, aby pierwszeństwo w szczepieniach mieli pracownicy służby zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum