Kolejnych 20 pacjentów i pracowników szpitala w Radomiu z koronawirusem. W sumie 135 osób

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2020 16:38

Kolejnych 20 osób z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu jest zakażonych koronawirusem. Pozytywne wyniki testów zanotowano już u 135 pacjentów i pracowników szpitala, który jest w tej chwili jednym w największych ognisk koronawirusa w regionie.

Szpital jest w tej chwili jednym w największych ognisk koronawirusa w regionie Fot. Shutterstock

Rzeczniczka szpitala Karolina Gajewska dodała, że niewykluczone, iż liczba zakażonych jest jeszcze większa. Okaże się to, kiedy szpital otrzyma wyniki pobranych ostatnio testów.

Poważnym problemem w Radomiu staje się brak miejsc na oddziałach zakaźnych w regionie. - Szpitale zakaźne nie przyjmują pacjentów, dlatego zmuszeni jesteśmy szybko zorganizować własny doraźny oddział, na którym będą hospitalizowani wyłącznie nasi pacjenci z dodatnimi wynikami testów - powiedziała Gajewska.

Ze względu na epidemię koronawirusa ponad 30 proc. pracowników szpitala nie ma w pracy. - Na wszystkich oddziałach są braki kadrowe. 500 spośród 1400 pracowników przebywa na zwolnieniach lekarskich lub opiece nad małoletnim dzieckiem albo na kwarantannie - wyjaśniła rzeczniczka.

Przekazała, że szpital wnioskował do sanepidu o zamknięcie oddziałów wewnętrznego II, neurologii i rehabilitacji i o objęcie kwarantanną pacjentów i personelu w miejscu pracy. - Czekamy w tej sprawie na odpowiedź - zaznaczyła Gajewska. Dodała, że na razie nie ma decyzji o zamknięciu placówki.

O pierwszym przypadku koronawirusa szpital poinformował 18 marca. Zachorował lekarz, który - według zapewnień lecznicy - nie miał kontaktu z pacjentami, ale kontaktował się z innymi medykami i pracownikami administracji.

W związku z zaistniałą sytuacją - decyzją Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu - w szpitalu na Józefowie wstrzymane zostały do odwołania wszystkie przyjęcia pacjentów na oddział wewnętrzny I, zarówno planowe, jak i nagłe przypadki. W razie nagłych zachorowań i sytuacji ratujących życie pacjenci byli przyjmowani na oddział wewnętrzny II - jedyny oddział wewnętrzny w Radomiu. W ub. tygodniu stwierdzono 23 przypadki koronawirusa wśród personelu i pacjentów, w środę kolejne 92.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum