Kolejny przypadek śmierci dziecka z powodu grypy

Autor: DMX, GIS, naszemiasto.pl • • 10 lutego 2011 13:27

Czteromiesięczna dziewczynka zakażona grypą zmarła w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Placówki w całym kraju wprowadzają obostrzenia w odwiedzinach pacjentów.

Kolejny przypadek śmierci dziecka z powodu grypy

Do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi dziecko trafiło z zapaleniem płuc. Zmarło z powodu niewydolności krążeniowo-oddechowej. Obecnie o życie walczy 11-letni chłopiec spod Łodzi zakażony wirusem tzw. świńskiej grypy (A/H1N1) – informuje portal naszemiasto.pl

Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) w pierwszym tygodniu lutego zarejestrowano w Polsce prawie 70 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia zapadalnosć dzienna wzrosła o 29 proc. w stosunku do ostatniego tygodnia stycznia. 

Z danych GIS wynika, że wzrost zachorowań wystąpił w 13 województwach (dolnośląskim, lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, opolskim, podlaskim, podkarpackim, pomorskim, śląskim, świętokrzyskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim). Od początku sezonu epidemicznego, czyli od 1 września 2010 r. do 7 lutego b.r. zarejestrowano 59 zgonów osób zakażonych wirusami grypy.

– W ostatnim tygodniu odnotowaliśmy około 70 tys. zachorowań w skali kraju, przy czym to jest to, co zarejestrowali lekarze – mówi nam Jan Bondar rzecznik GIS. – Myślę, że w tej chwili jesteśmy u szczytu z zachorowań i mam nadzieję, że za tydzień, dwa będą już spadki – uspokaja.

Przedstawiciele sanepidu w całym kraju apelują o rozwagę i stosowanie się do zakazów odwiedzin w szpitalach. W ostatnim czasie wiele placówek zdecydowało się na taki krok.

W portalu rynekzdrowia.pl informowaliśmy między innymi o zakazach odwiedzin w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Stargardzie Szczecińskim, Szpitalu Wojewódzkim w Łomży, Zespole Opieki Zdrowotnej w Dębicy, Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym i Noworodków w Opolu, Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie, czy w ZOZ MSWiA w Szczecinie.

GIS podkreśla, że najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie są szczepienia ochronne. Jak informuje w bieżącym sezonie epidemicznym dostępna jest w obrocie aptecznym szczepionka trójwalentna (wydawana odpłatnie na receptę lekarską) – chroniąca przed 3 szczepami wirusa grypy: A(H1N1)v, A(H3N2) i B.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum