Kolejny przypadek sepsy w Goleniowie

Autor: Gazeta Wyborcza Szczecin/Rynek Zdrowia • • 28 sierpnia 2009 09:27

Nie udało się uratować dwuletniego dziecka z Goleniowa, które zmarło na sepsę w jednym ze szczecińskich szpitali.

Kolejny przypadek sepsy w Goleniowie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Specjalistyczne badania przeprowadzone w Warszawie odpowiedzą na pytanie, jakiego szczepu bakterie wywołały chorobę u zmarłego dziecka.

W marcu tego roku w Goleniowie zanotowano pięć przypadków sepsy.

- Nie widzimy związków między tymi przypadkami - mówi Gazecie Wyborczej Renata Opiela, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. - Zakazić się można przy bezpośrednim kontakcie, drogą kropelkową, a te osoby nie kontaktowały się ze sobą.

Związek pomiędzy tymi przypadkami wyklucza też czas wylęgania się choroby, który nie przekracza 14 dni.

Sepsa, zwana inaczej posocznicą to ciężka reakcja zapalna organizmu na zakażenie, która prowadzi do niewydolności narządów wewnętrznych.

Im organizm ma słabszy system odpornościowy tym szybciej dochodzi do niewydolności narządów i śmierci nawet w ciągu kilkunastu minut. Jeśli organizm jest silny i broni się, łatwiej jest rozpoznać sepsę i pomóc choremu.

Sepsa nie jest chorobą, ale zespołem objawów chorobowych, które mogą być wywołane różnymi czynnikami zakaźnymi (bakterie, wirusy, pasożyty czy grzyby) w przebiegu wielu schorzeń. Sepsę wywołać mogą trzy rodzaje tzw. bakterii otoczkowych: bakterie hemofilus influence typu B, pneumokoki i meningokoki.

Jak już podawaliśmy, jeszcze w kwietniu, władze samorządowe zdecydowały o przeprowadzeniu akcji bezpłatnych szczepień w gminach Goleniów i Przybiernów. Zaszczepionych miało być ponad 5,5 tysiąca dzieci i młodzieży w wieku od sześciu do 19 lat z gminy Goleniów oraz 949 takich osób z gminy Przybiernów. Szczepieniu musiało się poddać również 20 wytypowanych pracowników służb podległych MSWiA, tj. pracowników Portu Lotniczego Goleniów i strażaków. Jedna szczepionka kosztuje około 150 zł. Koszty pokryło Ministerstwo Zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum