Kolejne szpitale wszczepiają najmniejsze stymulatory serca

Autor: RRX/Rynek Zdrowia • • 19 sierpnia 2016 16:59

Kolejne szpitale decydują się na wszczepienie pacjentom najmniejszych na świecie stymulatorów serca. W poniedziałek (22 sierpnia) taki zabieg przeprowadzony zostanie w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie, a we wtorek w Szpitalu Klinicznym nr 2 w Szczecinie.

Kolejne szpitale wszczepiają najmniejsze stymulatory serca
Stymulator serca MICRA TPS. Fot. Medtronic

W Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha w Warszawie zostaną wszczepione najmniejsze na świecie stymulatory serca - MICRA TPS. Zabiegi przeprowadzą dr hab. Marcin Grabowski i dr hab. Przemysław Mitkowski. Będą to pierwsze zabiegi tego typu w tym szpitalu. Pierwsze na Mazowszu wszczepienie przeprowadzono 22 lipca br. w Instytucie Kardiologii w podwarszawskim Aninie.

Pacjenci z Centralnego Szpitala Klinicznego to dwaj mężczyźni z licznymi powikłaniami po próbach wszczepienia klasycznych stymulatorów serca.

Natomiast we wtorek stymulatory zostaną wszczepione - po raz pierwszy na Pomorzu Zachodnim - w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 PUM w Szczecinie. Zabiegi przeprowadzi prof. Jarosław Kaźmierczak, krajowy konsultant w dziedzinie kardiologii.

Wszczepienie tego rozrusznika (wielkości monety jednozłotowej) nie wymaga nacięcia chirurgicznego w klatce piersiowej, co eliminuje potencjalne źródło powikłań. Micra TPS jest wszczepiana przez niewielkie nacięcie w żyle udowej bezpośrednio do prawej komory serca. Mikroskopijna bateria pozwala urządzeniu działać 10 lat.

Pierwsza implantacja stymulatora Micra TPS odbyła się w grudniu 2013 r. w szpitalu w Linz (Austria). Do dziś urządzenie zostało wszczepione ponad 1000 pacjentom na świecie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum