Kolejne, pojedyńcze przypadki zachorowań na nową grypę

Autor: Polska, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 05 listopada 2009 11:27

W Warszawie potwierdzono kolejne cztery przypadki świńskiej grypy, w tym po raz pierwszy u ciężarnej kobiety. W Szpitalu Klinicznym im. ks Anny Mazowieckiej w Warszawie, w którym leżała chora, obowiązuje zakaz odwiedzin. Odwiedziny na patologii ciąży wstrzymał też profilaktycznie Szpital Bielański im ks. J. Popiełuszki w Warszawie.

Jak poinformowała Alina Kuźmina, rzeczniczka szpitala im. Anny Mazowieckiej, decyzję o zakazie odwiedzin chorych podjęto po stwierdzeniu u ciężarnej pacjentki wirusa A/H1N1, którą gdy okazało się, że to grypa wywołana nowym wirusem, przewieziono do Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.

Chorzy na grypę A/H1N1 są też  dwaj bracia w wieku 12 i 16 lat. Chłopcy, pod opieką rodziców, którzy są lekarzami, kurują się pod ich pieką w domu. Na nową grypę chorują też dwie 11-letnie dziewczynki, które zgłosiły się do poradni dziecięcej w Szpitalu MSWiA w Warszawie. Jedna z nich leczy się w domu. Druga, z zapaleniem płuc, trafiła do Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego.

Zachorowania na nową grypę występują, ale są to pojedyncze przypadki. Minister zdrowia Ewa Kopacz uspokaja, że Polsce nie grozi epidemia wirusa A/H1N1. Jej słowa nie uspokajają wszystkich. W aptekach tworzą się kolejki. Podobnie jest w przychodniach, szpitalach.

W wielu punktach aptecznych brakuje już maseczek ochronnych – ich sprzedaż jest nawet sto razy wyższa niż przed rokiem o tej samej porze. Na pniu sprzedają się też środki wzmacniające odporność organizmu.  Na przykład sprzedaż witaminy C wzrosła o 270%.

– Klienci często pytają także o niedostępną w aptekach szczepionkę na grypę A/H1N1 – stwierdza, na łamach dziennika Polska Rafał Szanderski, rzecznik sieci Apteki Medyczne.

Mimo że liczba chorych rośnie nie ma powodu do paniki.

– Panujemy nad sytuacją – uspokajają, podobnie jak przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Wiesław Rybicki i Anna Obuchowska, rzecznicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z oddziałów warszawskiego i gdańskiego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum