Kolejne placówki w pilotażu programu psychiatrii środowiskowej

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 22 sierpnia 2019 12:27

Do 27 ośrodków Centrów Zdrowia Psychicznego, które powstały w ub.r., dołączą wkrótce kolejne. Do programu zgłosiło się 47 placówek, a 28 z nich już zostało pozytywnie zweryfikowanych.

Pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy psychiatrii Marek Balicki Fot. PTWP

- Jeżeli wszystkie 28 ośrodków, które spełniają kryteria, zostanie włączonych do pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, to w każdym województwie będzie zapewniony dostęp do środowiskowej opieki , którą proponują Centra Zdrowia Psychicznego - podkreśla Marek Balicki - pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy w psychiatrii.

Jak zaznacza minister  Łukasz Szumowski, reforma opieki psychiatrycznej jest trudnym i złożonym procesem. Tym bardziej, że dziedzina ta była przez lata całkowicie pomijana.

- Mamy jednak powody do zadowolenia, bo zmiany zaczynają funkcjonować. Istotnie podnosimy nakłady na ten rodzaj opieki, wdrażany pilotaż ma zapewnione finansowanie i widzimy, że pacjenci coraz chętniej przekonują się do wsparcia jakie oferują Centra. To, z czym wciąż mamy duży problem, to braki kadrowe, ale temu nie da się zaradzić z dnia na dzień. Jednak wprowadzenie do systemu opieki psychiatrycznej psychologów, terapeutów, pedagogów powinno przynieść widoczną poprawę w dostępności do takiej pomocy w szybkim czasie - mówi minister. 

Łukasz Szumowski zaznacza, że jeśli chodzi o regulację zawodu psychoterapeutów, trwają prace nad takimi przepisami. - Jesteśmy w trakcie rozmów z przedstawicielami tej grupy zawodowej i pracujemy nad wytyczeniem ram tej specjalizacji - zapewnia.

Marek Balicki wskazuje, że  do końca września br.  zostanie przygotowana lista placówek rekomendowanych do poszerzenia pilotażu, natomiast w 2020 r. przygotowana powinna być już cała ustawa wdrażająca nowy model opieki psychiatrycznej.

- Będziemy też musieli ustalić standardy organizacyjne, ponieważ to nowa forma i wymaga uregulowania - dodaje pełnomocnik ministra zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum