Kolejne miasta ruszyły na pomoc zagrypionej Ukrainie

Autor: Gazeta.pl, SA/Rynek Zdrowia • • 05 listopada 2009 10:18

Po Łodzi i Wrocławiu, które jako pierwsze zdecydowały się na udzielenie pomocy Ukrainie, zarządy innych miast i województw podjęły już decyzję o zakupie artykułów medycznych i leków dla Ukrainy, gdzie trwa walka z grypą.

Zarząd województwa świętokrzyskiego postanowił przekazać 65 tys. zł na pomoc medyczną dla obwodu winnickiego, zaprzyjaźnionego z regionem świętokrzyskim. Pieniądze mają być przeznaczone na zakup artykułów medycznych i leków pomocnych w zapobieganiu i leczeniu grypy.

Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski też zorganizował akcję na rzecz pomocy Ukrainie. Przed wejściami do Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu oraz wejściami do wszystkich przedstawicielstw (Bydgoszcz, Inowrocław, Włocławek, Grudziądz) tegoż urzędu pojawiły się pojemniki na  produkty, m.in. cytryny, czosnek, cebula, jabłka i miód, których zbiórka potrwa do piątku. Produkty zostaną dostarczone do zaprzyjaźnionych z województwem kujawsko-pomorskim obwodów: Chmielnickiego i Żytomierskiego.

Władze miasta Torunia z kolei  zdecydowały, że w walce z grypą wspomogą Łuck – miasto partnerskie i przekazały 50 tys. zł na kupno leków i środków higienicznych. Osoby zainteresowane pomocą Ukrainie mogą wpłacać datki na konto: PKO BP SA O/Centrum Toruń, nr rachunku 94 1020 5011 0000 9702 0012 9601 z dopiskiem „Pomoc dla Łucka".

W pomoc Ukrainie zaangażował się też Caritas Diecezji Toruńskiej. Do 10 listopada potrwa akcja zbierania pieniędzy na lekarstwa. Mieszkańcy Torunia, którzy zechcą ją wesprzeć mogą wysyłać charytatywne SMS-y o treści "pomagam" na nr 72902 (koszt 2,44 zł z VAT) lub wpłacać pieniądze na konto Caritas Polska 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem: „Leki na Ukrainę".

Województwo zachodniopomorskie również zadeklarowało pomoc Ukrainie i wyasygnowało na pomoc finansową i rzeczową łącznie ok. 60 tys. złotych.
Pomoc finansowa będzie kierowana na konta bankowe uruchomione przez Caritas Polska, a rzeczowa, w postaci leków przeciwgrypowych i przeciwgorączkowych, środków opatrunkowych, maseczek ochronnych, rękawic jednorazowych, środków dezynfekcyjnych oraz witamin dotrze na Ukrainę za pośrednictwem Związku Ukraińców w Polsce.

Poza akcjami wojewódzkimi organizowane są akcje na mniejszą, lokalną skalę, jak chociażby w Łodzi, gdzie uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 43 im. Karla Dedeciusa zbierają lekarstwa dla młodzieży z zaprzyjaźnionej szkoły w Kowlu. Tylko w ciągu jednego dnia przynieśli do szkoły ponad 200 opakowań z lekarstwami, maseczkami i jednorazowymi rękawiczkami.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum