Kolejne 12 ton drobiu z salmonellą ze Słowacji trafiło na Warmię i Mazury

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 kwietnia 2013 12:24

Kolejna dostawa 12 ton drobiu zarażonego salmonellą trafiła ze Słowacji do zakładu przetwórczego na Warmii i Mazurach. Mięso jest zabezpieczone; po obróbce termicznej trafi na rynek, a podroby będą zutylizowane - poinformował PAP wojewódzki lekarz weterynarii.

Jak powiedział w piątek warmińsko-mazurski lekarz weterynarii Ludwik Bartoszewicz, służby weterynaryjne otrzymały wynik badania po uboju 12 ton kur rzeźnych, sprowadzonych ze Słowacji 13 kwietnia. 

- Wyniki bakteriologiczne wykazały obecność chorobotwórczej dla ludzi bakterii salmonelli - poinformował. Nie podał, o jaki zakład na Warmii i Mazurach chodzi.

Dodał, że 12 ton mięsa zabezpieczono i znajduje się ono pod nadzorem inspekcji weterynaryjnej. - Mięso może trafić na rynek po przetworzeniu, czyli obróbce technologicznej, która zapewni zniszczenie bakterii, natomiast podroby z tej partii mięsa zostaną zutylizowane - wyjaśnił Bartoszewicz. 

Dodał, że przepisy unijne dopuszczają skierowanie takiego mięsa na rynek pod warunkiem, że będzie ono poddane przetworzeniu w co najmniej 70 stopniach C, bo taka temperatura - jak powiedział - daje gwarancję, że bakteria salmonelli zostanie zniszczona. 

To kolejna dostawa słowackiego drobiu zakażonego salmonellą. 6 kwietnia do jednego z warmińsko-mazurskich zakładów zajmujących się ubojem i przetwórstwem trafiło także 12 ton zakażonych kur rzeźnych. 

Najpierw służby weterynaryjne informowały o 5 tonach drobiu. W piątek warmińsko-mazurski lekarz wyjaśnił, że w pierwszej dostawie było 12, a nie 5 ton.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum