Kolejna pikieta u premiera - teraz w interesie niepełnosprawnych dzieci

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 07 września 2009 11:11

Kolejna pikieta u premiera - teraz w interesie niepełnosprawnych dzieci
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Organizatorami pikiety są sami rodzice niepełnosprawnych dzieci. Poznali się na forum internetowym „Razem możemy więcej. Zmieniamy absurdalną rzeczywistość niepełnosprawnych dzieci i ich rodziców". Jest to miejsce, gdzie mogą podzielić się swoimi doświadczeniami i wesprzeć w trudnych chwilach. Zarejestrowanych jest tam 1600 osób, około 500 odwiedza stronę regularnie.

Rodzice przygotowali listę postulatów do premiera i zaczęli w całym kraju zbierać pod nią podpisy. Wszędzie, gdzie tylko się dało, także wśród osób, które nie mają chorych dzieci. W trakcie niecałych dwóch miesięcy zebrali ponad 20 tysięcy podpisów - podaje Gazeta Wyborcza.

Co chcą zmienić? Domagają się m.in. podwyższenia kwoty zasiłku pielęgnacyjnego, który obecnie na jedno dziecko wynosi 153 złote, bez względu na rodzaj choroby. Chcą też zniesienia progu dochodowego wymaganego przy staraniach o świadczenie pielęgnacyjne. Dziś to świadczenie wynosi 420 zł miesięcznie, a 520 zł od 1 listopada. Dostają je tylko te rodziny, w których dochód na osobę nie przekracza 583 zł.

- Warunkiem jego otrzymania jest zrezygnowanie przez jednego z rodziców z pracy, a przecież rehabilitacja naszych dzieci jest wyjątkowo kosztowna. Chcemy zniesienia tego bezdusznego przepisu. Wysokość świadczeń dla naszych dzieci nie była rewaloryzowana od sześciu lat, w ostatnim czasie rząd z powodu kryzysu postanowił je zamrozić na kolejne trzy lata - tłumaczy jeden z rodziców.

„Utrata zarobków, koszty leczenia i rehabilitacji doprowadzają do zubożenia naszych rodzin i niezawinionej degradacji społecznej. Z płacących podatki obywateli stajemy się beneficjentami opieki społecznej" - czytamy w ulotce organizatorów pikiety.

Pierwszym etapem protestu były maile do posłów, a potem wakacyjna akcja wysyłania do premiera i ministrów pocztówek, w których niepełnosprawne dzieci pisały, że spędzą lato w domu, bo ich rodziców nie stać na sfinansowanie wyjazdu. Efektem tego działania było spotkanie rodziców z urzędnikami ministerstwa pracy i polityki społecznej oraz obietnica podwyższenia kwoty świadczenia pielęgnacyjnego o 100 złotych - przypomina GW.

8 września delegacja rodziców spotka się w Warszawie z premierem Donaldem Tuskiem i przedstawi mu swoje postulaty. Pikieta odbędzie się następnego dnia - początek o godz. 11 pod kancelarią premiera. Uczestnicy mają być ubrani na czarno, wezmą ze sobą puste wózki inwalidzkie i zdjęcia swoich dzieci. Chcą wręczyć premierowi namalowane przez dzieci laurki, a ministrom finansów oraz pracy i polityki społecznej przekazać symboliczny kosz jednogroszówek.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum