Kolejki do zabiegu usunięcia zaćmy - czy mogą być mniejsze?

Autor: WHC, RZ/Rynek Zdrowia • • 16 września 2013 21:04

Na zabieg usunięcia zaćmy w Polsce pacjenci muszą czekać średnio 2,5 roku, a miejscami nawet do 6 lat. Na wysokim poziomie utrzymuje się również koszt zabiegu refundowanego przez NFZ. - Prywatnie zabieg można wykonać nawet do 40 proc. taniej - przekonują eksperci Fundacji Watch Health Care.

Kolejki do zabiegu usunięcia zaćmy - czy mogą być mniejsze?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Obecnie środki finansowe przeznaczane na refundację zabiegów w ramach NFZ, wystarczają na pokrycie zapotrzebowania zaledwie połowy oczekujących - twierdzą eksperci w oparcou o raport Central and Eastern European Society 
of Technology Assessment In Health Care (CEESTAHC) zrealizowany wraz z Fundacją Watch Health Care we wrześniu br.

Jedną kluczowych przyczyn tej sytuacji jest cena zabiegu. Koszt usunięcia zaćmy w porównaniu np. do Węgier jest w Polsce dwukrotnie wyższy, a tylko nieznacznie niższy w porównaniu do Wielkiej Brytanii 
i na zbliżonym poziomie jak w Niemczech.

Paradoksalnie, zabieg refundowany przez NFZ można wykonać taniej - miejscami nawet o 40 proc. - w polskich prywatnych klinikach. NFZ refunduje koszt jednego zabiegu do poziomu blisko 3 tys. złotych, w czasie, gdy niektóre prywatne kliniki wykonują go już za kwotę mniejszą niż 2 tys. złotych wynika z ustaleń ekspertów, na których powołuje się Fundacja Watch Health Care

- Gdyby NFZ obniżył wycenę świadczeń zaledwie o 5% i zwiększył liczbę zabiegów przeprowadzanych w trybie jednodniowym do 85%, oszczędności z tego tytułu wynosiłyby blisko 60 milionów złotych. To z kolei oznaczałoby możliwość przeprowadzenia ok. 21 tys. dodatkowych zabiegów rocznie - komentuje dr Krzysztof Łanda, założyciel Fundacji Watch Health Care.

Jak wynika z nadesłanej do mediów informacji prasowej, według szacunków firmy badawczej Sequence, w tej chwili przeprowadzenie zabiegu w prywatnej klinice okulistycznej jest realną alternatywą dla około 10 proc. pacjentów. Można wykonać go już w ciągu 2-4 tygodni od pierwszej wizyty u okulisty, po przeprowadzeniu niezbędnych badań np. krwi czy dostarczeniu opinii o ogólnym stanie zdrowia od prowadzącego pacjenta internisty.

Z raportu Sequence wynika, że w maju 2012 r. na zabieg usunięcia zaćmy 
w Polsce oczekiwało 368 tys. pacjentów. Jeżeli liczba wykonywanych rocznie operacji nie wzrośnie, Sequence prognozuje, że do roku 2020 kolejka powiększy się niemal trzykrotnie - do około 1 mln pacjentów. 

Zabieg usunięcia zaćmy najczęściej wykonuje się metodą emulsyfikacji, co oznacza, że trwa on kilka minut przy znieczuleniu miejscowym, więc przeważnie nie wymaga hospitalizacji - przekonują eksperci. W Polsce, zgodnie z przedstawionymi danymi, 
w latach 2010-2011 zdecydowana większość zabiegów - 84 proc. - przeprowadzona była w trybie hospitalizacji lub hospitalizacji planowej, natomiast tylko 16 proc. zabiegów wykonywanych było jako leczenie jednego dnia.

- Gdyby zbliżyć się do standardów europejskich i 90 proc. zabiegów przeprowadzić w trybie jednego dnia, oszczędności wyniosłyby 38 mln zł, co pozwoliłoby przeprowadzić dodatkowo  blisko 13 tys. zabiegów i tym samym skrócić czas oczekiwania - mówi prof. Zbigniew Zagórski, członek rady naukowej Fundacji WHC, specjalista w dziedzinie okulistyki prowadzący sieć prywatnych klinik chirurgii oka.

Czytaj też. Czas, by kolejki do operacji usunięcia zaćmy znacznie się skróciły

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum