Koklusz i szkarlatyna nie dają o sobie zapomnieć

Autor: Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia • • 01 marca 2010 14:57

Rośnie liczba przypadków takich chorób, jak krztusiec lub szkarlatyna, o istnieniu których zaczęliśmy powoli zapominać.

Krztusiec, zwany też kokluszem, jest chorobą, przeciwko której dzieci są szczepione w pierwszych miesiącach życia. Na 100 osób, które zetkną się z wirusem i nie są na niego odporne, zachoruje 90. Najskuteczniejszą metodą zapobiegania jest szczepionka, ale odporność nabyta tą drogą spada po około 10-15 latach.

Tymczasem z roku na rok powiększa się grono osób, które świadomie nie szczepi swoich dzieci. Tłumaczą to między innymi obawą przed możliwymi powikłaniami poszczepiennymi. To zaś sprawia, że wirus ma coraz większe pole do popisu. Obrazują to dane wojewódzkiego sanepidu w Poznaniu. W ciągu trzech lat liczba odnotowanych przypadków krztuśca wzrosła trzykrotnie. W zeszłym roku zachorowały na tę chorobę 132 osoby.

Płonica, czyli szkarlatyna, znajduje się w wykazie chorób zakaźnych. Nie ma na nią szczepionki. Występuje co roku w różnym nasileniu. Przykładowo w 2009 r. w Wielkopolsce z chorobą tą musiało się zmagać 1246 osób.  

Do zakażenia szkarlatyną dochodzi drogą kropelkową, ale zarazić się można także przez kontakt z rzeczami używanymi przez chorego. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu 25 proc. przypadków płonicy kończyło się śmiercią pacjenta, teraz zdarza się to mniej niż u 1 proc. chorych. Choroba prowadzić może jednak do poważnych powikłań, w tym zapalenia mięśnia sercowego.

Więcej na: www.gloswielkopolski.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum