Kobiety uzależniają się od alkoholu szybciej niż mężczyźni

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 02 maja 2010 17:31

Dla wątroby nie ma nic gorszego niż stałe, codzienne podtruwanie, może nie jednym, ale już dwoma czy trzema kieliszkami - mówi dr Andrzej Gietka, hepatolog.

Dr Gietka, ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych i Hepatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, podkreśla w rozmowie z Gazetą Wyborczą, że panuje powszechne przekonanie, iż wątroba to narząd o takich zdolnościach regeneracyjnych, że można latami niszczyć go bez uszczerbku dla zdrowia. Właśnie dlatego osoby pijące mniej, ale za to stale, nie mogą zrozumieć, dlaczego zapadły na alkoholową chorobę wątroby.

Choć alkohol w małych dawkach korzystnie wpływa na serce, kobiety powinny zachować znacznie większą ostrożność w jego spożywaniu, niż mężczyźni: ocenia się, że ich odporność na alkohol jest aż pięciokrotnie niższa.

Specjalista przyznaje, że na jego oddziale z powodu alkoholowej choroby wątroby umierają 25-letnie kobiety, a u mężczyzn poważne problemy zaczynają się zwykle dopiero po czterdziestce. W przypadku pań często wystarcza cztery-pięć lat regularnego picia, by alkohol zniszczył wątrobę, panowie wytrzymują 20 lat i więcej.

Tak wielka różnica to wynik różnic genetycznych. Kobiety wytwarzają mniej przerabiających alkohol enzymów. Ponadto łatwiej uzależniają się, nie tylko od alkoholu. Często piją w samotności, nie godzą się ze swoim uzależnieniem, wypierają ten fakt ze świadomości.

Więcej na http://www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum