Koalicja RSM o profilaktyce raka szyjki macicy: umieralność można zmniejszyć o połowę
W środę (8 lutego) do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza trafiły "Rekomendacje kompleksowych zmian w obszarze profilaktyki raka szyjki macicy w Polsce" autorstwa Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.

Koalicja RSM ocenia, że ich wdrożenie umożliwi zmniejszenie do 2020 r. umieralności z powodu tej choroby o połowę (z 1800 do 900 rocznie) i znacznie ograniczy zachorowalność.
Prof. Ryszard Poręba, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i przewodniczący Rady Programowej Koalicji RSM podkreśla, że potrzeba stworzenia programu walki z rakiem wynika z fatalnych polskich wskaźników.
- Każdego roku w Polsce wykrywa się 3,5 tys. przypadków raka szyjki macicy, nie wspominając o stanach przedrakowych - mówi prof. Poręba. I dodaje, że chociaż program profilaktyki raka szyjki macicy działa od sześciu lat, wskaźniki nie poprawiają się.
Prof. Poręba wskazuje, że obowiązujący w Polsce system profilaktyki RSM opiera się na dwóch filarach: edukacji i cytologii. Oba te działania skierowane są do kobiet w wieku 25-59 lat. Tymczasem, aby program zakończył się sukcesem, działania profilaktyczne należy kierować także do nastolatek w celu wypracowania u nich nawyków dbania o zdrowie. Tym bardziej, że zdarzają się zachorowania na raka szyjki macicy także w wieku 15-24 lat.
Koalicja podkreśla, że efektywna walka z rakiem szyjki macicy możliwa będzie tylko wtedy, gdy zostaną wprowadzone kompleksowe rozwiązania obejmujące pełną populację dziewcząt od 12. roku życia. Dlatego swój program opiera na trzech filarach: cytologii, szczepieniach i edukacji, przy czym działania te mają zostać przypisanych do określonej grupy wiekowej.
I tak: dziewczęta w wieku 12 lat powinny zostać objęte populacyjnym programem szczepień HPV. Kobiety w wieku 25-59 lat - optymalizowanym Populacyjnym Programem Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Trzecią grupę mają stanowić dziewczęta i kobiety w wieku 13-24 lata, do których należy kierować wzmożone działania edukacyjne, dotyczące konieczności wykonywania badań cytologicznych co trzy lata po ukończeniu 25. roku życia.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)