Koalicja RSM: badania profilaktyczne dobrym prezentem na Dzień Kobiet

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 marca 2012 14:53

Badanie cytologiczne może być najlepszym prezentem z okazji obchodzonego 8 marca Międzynarodowego Dnia Kobiet - przekonują członkowie Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.

Koalicja RSM: badania profilaktyczne dobrym prezentem na Dzień Kobiet
Z kolei Społeczny Komitet ds. AIDS zachęca wszystkie panie, by sprezentowały sobie z okazji tego święta bezpłatny test w kierunku HIV. Każdej warszawiance, która przyjdzie w czwartek 8 marca do Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego przy ul. Chmielnej 4 będzie wręczany specjalny upominek.

Regularne badania cytologiczne są najskuteczniejszą metodą zapobiegania rakowi szyjki macicy w inwazyjnej postaci - zaznaczają eksperci Koalicji RSM. Przypominają, że codziennie 10 kobiet w Polsce dowiaduje się, że choruje na ten nowotwór, a 5 z nich umiera, ponieważ został on wykryty w zaawansowanym stadium.

Statystyki byłyby zupełnie inne, gdyby Polki wykonywały raz do roku proste badanie cytologiczne. Pozwala ono na wykrycie raka szyjki w stadium przedinwazyjnym, kiedy jest on wyleczalny niemal w 100 proc.

Badania wskazują, że większości zgonów z powodu tego nowotworu udałoby się uniknąć nawet wówczas, gdyby panie robiły bezpłatną cytologię regularnie co 3 lata w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Adresy gabinetów, w których można ją wykonać, znajdują się na stronie internetowej www.polecamcytologie.pl.

Dzień Kobiet jest dobrą okazją do wyjęcia z szuflady zaproszenie do udziału w badaniach populacyjnych - przekonują specjaliści zrzeszeni w Koalicji RSM. Aby zmotywować Polki przygotowali film, który można obejrzeć na stronie internetowej koalicji (http://koalicjarsm.pl).

Zamieszczono na niej także rekomendacje Koalicji RSM dotyczące zmian w programie profilaktyki raka szyjki macicy, które przekazano w lutym ministrowi zdrowia Bartoszowi Arłukowiczowi. Ich wdrożenie mogłoby ograniczyć liczbę zgonów polskich kobiet z powodu tego nowotworu o połowę do 2020 r.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum