×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kluczowe wyzwania dla pediatrii w czasach postcovidu: PIMS, astma i otyłość

Autor: PW • Źródło: Rynek Zdrowia23 lutego 2023 14:30

Czy przechorowanie COVID-19 może pozostawić trwałe ślady w zdrowiu dziecka? Czy wygramy z astmą u dzieci wiedząc, że jest ona uwarunkowana również społecznie? Czy sięganie po operacje zmniejszania żołądka u nastolatka to porażka? Na te i inne pytania będą starali się odpowiedzieć specjaliści uczestniczący w sesji "Pediatria w czasach postcovidu" zaplanowanej podczas VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Kluczowe wyzwania dla pediatrii w czasach postcovidu: PIMS, astma i otyłość
O problemach pediatrii rozmawiać będziemy na HCC. Fot. AdobeStock
  • Najmłodsze dzieci są najbardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19. Powikłania postcovidowe mogą wystąpić nawet po kilkunastu miesiącach
  •  Obecność pleśni w domach, środowiskowe narażenia na dym tytoniowy i ogrzewania węglem mogą być czynnikiem zwiększającym ryzyko astmy u dzieci
  • Eksperci sądzą, że już nawet u nastolatków, gdy zawodzą inne metody leczenia, można rozważać leczenie bariatryczne
  • O najważniejszych wyzwaniach, które dzisiaj stają przed pediatrią, będą rozmawiać goście sesji „Pediatria w czasach postcovidu” podczas VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC, Katowice, 9-10 marca 2023 r.). ZAREJESTRUJ SIĘ

COVID-19 u dzieci. Czy PIMS pozostawia trwałe ślady?

Najmłodsze dzieci są nawet 2-3 razy bardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19 w porównaniu z grupą od 6 do 17 lat, w związku z czym częściej trafiają na leczenie do szpitala, a nawet na intensywną terapię - zwracają uwagę specjaliści.

Na szczęście fala przypadków PIMS, czyli wieloukładowego pocovidowego zespołu zapalnego u dzieci, będącego groźnym powikłaniem COVID-19 niemal zaniknęła, ale zagrożenie nadal istnieje. U dzieci powikłania postcovidowe mogą być wczesne i zdarzają się w okresie 4-6 tygodni po chorobie lub później, po kilku, nawet kilkunastu miesiącach.

U dzieci po przebyciu COVID-19 wykrywano zaburzenia kardiologiczne manifestujące się osłabieniem, obniżoną tolerancją wysiłku, omdleniem itp. Mogą pojawić się zaburzenia neurologiczne w postaci niedowładów kończyn, porażeń nerwów czy zaburzeń koncentracji, zdolności zapamiętywania - mgły pocovidowej, uporczywego bólu głowy czy trwającej od kilku do kilkunastu miesięcy utraty węchu lub smaku. Obecnie specjaliści analizują, czy PIMS może pozostawić trwałe ślady w organizmie dziecka.

Pleśnie, dym ze spalania węgla. Czy czegoś  nie wiemy o astmie u dzieci?

W czasach postcovid pediatria ponownie koncentruje się na znanych wcześniej wyzwaniach w leczeniu dzieci, ale korzystając z wyników nowych badań naukowych.

Niedawne badania prowadzone przez specjalistów ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego dowiodły np., że tak dobrze znane schorzenie jak astma może dotyczyć około 10 proc. dzieci w Polsce, jednak częstość jej występowania różni się w zależności od czynników środowiskowych lub społecznych.

- Zaobserwowany związek czynników środowiskowych - w tym obecności pleśni w domach, środowiskowego narażenia na dym tytoniowy i ogrzewania węglem - z występowaniem objawów oddechowych i astmy u dzieci może wynikać z sytuacji społecznej badanych, ale potrzebne są dalsze dogłębne badania, aby potwierdzić lub wykluczyć ten związek - podają naukowcy ze śląskiej uczelni.

Operacja zmniejszenia żołądka u nastolatka - to porażka profilaktyki?

Uwaga specjalistów jest też skierowana na schorzenia rzadziej występujące u dzieci, ale stanowiące coraz większe wyzwanie ze względu na warunki cywilizacyjne: zaburzenia psychiczne czy epidemia otyłości.

Z najnowszych badań wynika, że zwlekanie z włączeniem leków i operacji bariatrycznych u niepełnoletnich pacjentów prowadzi do wcześnie rozwijającej się cukrzycy typu 2 oraz nadciśnienia tętniczego i chorób sercowo-naczyniowych. Cukrzyca typu drugiego, nazywana do niedawna cukrzycą dorosłych, coraz częściej wykrywana jest u dzieci i nastolatków.

Naukowcy stawiają nawet pytanie: Czy operacje zmniejszania żołądka u nastolatków to porażka profilaktyki? Eksperci towarzystw naukowych uważają, że u dzieci z chorobą otyłościową potrzebne jest leczenie kompleksowe, podobnie jak u otyłych dorosłych. Oznacza to poza zmianą stylu życia niezbędne zastosowanie odpowiednich leków oraz - jeśli to konieczne - operacji bariatrycznych (zmniejszających objętość żołądka).

O najważniejszych wyzwaniach, które dzisiaj stają przed pediatrią, będą rozmawiać specjaliści podczas sesji „Pediatria w czasach postcovidu” w ramach VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC, Katowice, 9-10 marca 2023 r.). Zarejestruj się.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze