Kłodzko: tu też zawita kampania Nefrotest

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 24 sierpnia 2015 18:22

W niedzielę (6 września) w Kłodzku będzie można wykonać bezpłatnie, proste badania krwi pod kątem chorób nerek. Akcja w Kłodzku będzie częścią ogólnopolskiej kampanii, którą zainaugurowano w 2010 r.

Kłodzko: tu też zawita kampania Nefrotest
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kłodzko to już 55. miasto na mapie Polski, gdzie odbywa się kampania. Od zainaugurowania akcji w 2010 roku, przebadano ponad 40 tysięcy osób. Patronat naukowy nad kampanią przyjął prof. Marian Klinger, krajowy konsultant w dziedzinie nefrologii.

Zgodnie z dotychczasowymi wynikami badań, prowadzonych m.in. w ramach poprzednich edycji kampanii, w Polsce ponad 4 miliony osób może cierpieć na choroby nerek. Większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy.

Jak tłumaczy Katarzyna Siewiera, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Kłodzku, choroba często przebiega bez wyraźnych objawów. Problemy odkrywa się przy okazji innych badań, jednak wtedy może być już za późno. Chorzy trafiają na dializy i jeśli nie otrzymają przeszczepu nerki, będą dializowani do końca życia. A tak wcale nie musi być. Wystarczy wykonać proste badanie ogólne moczu lub oznaczyć we krwi parametry wydolności nerek (kreatynina).

Cel kampanii Nefrotest to zwrócić uwagę na nasze nerki. Na to, jak ważną rolę odgrywają.

- Badania to moment kulminacyjny kampanii. Oczywiście chcemy zaprosić na nie jak najwięcej osób, ale nie o same badania chodzi. Najważniejsze, by wyczulić społeczeństwo na problem chorób nerek. Będziemy kłaść duży nacisk na kampanię informacyjną prowadzoną w mediach i przy pomocy naszych własnych materiałów - tłumaczy Dariusz Aksamit, prezes Nefron Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze