×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Klinika z Poznania światowym pionierem transmisji operacji krtani i szyi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia17 listopada 2015 08:32

Cykl internetowych transmisji operacji krtani i szyi wykonywanych w ośmiu europejskich szpitalach organizuje Klinika Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Mają to być pierwsze takie prezentacje na świecie.

Klinika z Poznania światowym pionierem transmisji operacji krtani i szyi
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Klinika od sześciu lat transmituje w internecie wykonywane u siebie operacje onkologiczne i otologiczne. W ich trakcie zoperowanych zostało kilkudziesięciu pacjentów.

Poznański ośrodek jest pomysłodawcą i głównym organizatorem zaplanowanej na początek grudnia I Europejskiej Sesji Internetowej "Chirurgia Laryngologiczna Live".

W ramach tego przedsięwzięcia, w internecie transmitowane będą operacje krtani i szyi, wykonywane w ośmiu europejskich szpitalach. Ich przebieg będzie na bieżąco omawiany przez moderatorów - goszczących w Poznaniu ekspertów z całej Europy.

Jak powiedział PAP szef poznańskiej kliniki, prof. Witold Szyfter, po raz pierwszy w historii, polski ośrodek podjął się koordynowania takiego przedsięwzięcia. W sesji uczestniczyć będą dwie kliniki z Barcelony, kliniki z francuskiej Marsylii, z Genui we Włoszech, niemieckiego Essen, z Luksemburga, z Leiden w Holandii, oraz z Poznania.

Organizatorzy spodziewają się udziału kilkunastotysięcznej widowni medycznej z całego świata. Udział w transmisji jest bezpłatny.

- Do tej pory nasza klinika aktywnie uczestniczyła w ok. 20 sesjach live chirurgii usznej, ale pokazów operacji krtani i szyi nikt dotąd nie robił. To wynikało z aktywności specjalistów chirurgii usznej. Wśród nich przed laty znaleźli się pasjonaci nowoczesnych technologii, którzy zapoczątkowali takie pokazy. My zaproponowaliśmy Europejskiemu Towarzystwu Laryngologicznemu przygotowanie podobnych pokazów w zakresie operacji krtani i szyi - powiedział PAP Szyfter.

Europejskie kliniki biorące udział w sesji pokażą w sumie 16 operacji. - Dzięki nim, lekarze z całego świata będą mogli poznać różne techniki operacyjne. Alternatywą dla takich pokazów są bardzo kosztowne kursy. W przypadku sesji live, lekarze mogą poszerzać swoją wiedzę, siedząc przed laptopem we własnej dyżurce lekarskiej - powiedział prof. Szyfter.

Jak dodał, tego typu transmisje są bardzo cenione przez lekarzy z takich krajów, jak Indie, Iran, Syria, Pakistan czy Chiny.

- Z Poznania transmitowana będzie operacja raka krtani, wykonywana przy pomocy częściowego usunięcia krtani od zewnątrz. Podczas sesji pokazywane będą nie tylko operacje nowotworów. To będzie również bardzo szeroka patologia niezłośliwa: różnego rodzaju operacje fonochirurgiczne, szczególnie ważne dla osób posługujących się głosem zawodowo - wyjaśnił prof. Szyfter.

Przedsięwzięcie organizowane jest dzięki współpracy z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym (PCSS), które koordynuje techniczną stronę transmisji.

Jak podkreślił prof. Szyfter, dotychczasowe doświadczenie kliniki i PCSS to blisko dwadzieścia internetowych sesji chirurgii, skierowanych do polskich lekarzy. Obie instytucje wspólnie uczestniczyły także czterokrotnie w światowych sesjach chirurgii usznej, organizowanych przez Uniwersytet w holenderskim Utrechcie.

Dotąd przekazy na żywo z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu mogło oglądać przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy osób na całym świecie. Pierwsza tego typu sesja odbyła się w 2009 r. Wiele transmitowanych z Poznania operacji onkologicznych i otologicznych było wykonywanych po raz pierwszy w Polsce lub na świecie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze