Kleszcz - twój wróg

Autor: mmwarszawa.pl, LJ/Rynek Zdrowia • • 05 czerwca 2009 13:54

W Polsce niedługo powstanie mapa obszarów narażonych na epidemię kleszczowego zapalenia mózgu.

– Na Mazowszu dopiero startujemy z projektem. Na razie cały czas padało, a kleszczy nie zbiera się w deszczową pogodę – wyjaśnia Justyna Rogalska, asystentka w Pracowni Epidemiologii i Chorób Zwalczanych Drogą Szczepień Państwowego Zakładu Higieny.

Kleszcze zbiera się tzw. metodą „flagowania”. Należy chodzić po lesie z białym, wełnianym kocem, a okazy wplątują się w nitki. Potem kleszcze trafiają do probówek i są zamrażane w ciekłym azocie. W laboratorium są dzielone na pule 10 osobników i miażdżone. Kolejny etap to szukanie w ciałach kleszczy materiału genetycznego wirusa, który wywołuje kleszczowe zapalenie mózgu (KZM).

Na tej podstawie zostanie stworzona mapa obszarów szczególnie narażonych na epidemię. To ważna inicjatywa, bo w ciągu ostatnich 30 lat zachorowalność na KZM zwiększyła się w Europie aż o 400 procent.

Eksperci z Państwowego Zakładu Higieny od kilku lat próbują określić, w jakich rejonach Polski zagrożenie KZM jest największe. Do tej pory prowadzili badania w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, małopolskim i wielkopolskim. Teraz zajmą się Mazowszem i Dolnym Śląskiem.

Kleszcze przenoszą boreliozę i zapalenie opon mózgowych. Przeciwko drugiej z tych chorób można się zaszczepić przyjmując 3 dawki szczepionki. Nie ma szczepionki przeciwko boreliozie, możną jej zapobiec podawaniem antybotyków, ale taka kuracja musi być przeprowadzona wkrótce po ukąszeniu przez kleszcza.

Zagrożenie tą chorobą narasta. Według danych Państwowego Zakładu Higieny do poradni i szpitali w kraju w 2007 roku trafiło prawie 8 tys. pacjentów z boreliozą.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum