Kilkanaście przypadków złamania kwarantanny na Mazowszu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 marca 2020 15:16

Ponad 4 tys. osób objętych kwarantanną sprawdzili w ciągu ostatniej doby funkcjonariusze z mazowieckiego garnizonu policji. W przypadku 13 osób stwierdzono uchybienia – poinformowała rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu podinsp. Katarzyna Kucharska.

Fot. Shutterstock

Funkcjonariusze policji, sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną są pod wskazanym adresem i czy nie potrzebują one pomocy. Zebrane informacje są na bieżąco przekazywane do służb sanitarnych, wojewodów i do placówek pomocy społecznej.

Rzeczniczka przekazała, że w ciągu ostatniej doby funkcjonariusze z mazowieckiego garnizonu policji sprawdzili ponad 4 tys. osób objętych kwarantanną. W przypadku 13 osób stwierdzono naruszenia kwarantanny. Dane te dotyczą woj. mazowieckiego z wyjątkiem Warszawy i powiatów ościennych. Tam osoby objęte kwarantanną są sprawdzane przez policjantów z Komendy Stołecznej Policji.

Zgodnie z nowymi przepisami za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi do 30 tys. zł grzywny. Ponadto osoby, które nie zastosują się do zaleceń muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną wynikającą z art. 116 Kodeksu wykroczeń.

Mundurowych z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu wspierają w kontrolach żołnierze z 62 Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Radomiu. Terytorialsi pojawią się w najbliższych dniach także w innych powiatach regionu radomskiego, m.in. w Szydłowcu.

Policjanci i żołnierze, którzy sprawdzają miejsce pobytu osób przebywających w kwarantannie domowej, nie mają z nimi bezpośredniego kontaktu. Korzystają z telefonów komórkowych. Zamiast wizyty policjantów osoby objęte kwarantanną mogą też wysłać zdjęcie za pomocą specjalnej aplikacji "Kwarantanna domowa".

Ilona Pecka (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum