Kielce: z powodu braku zapasów krwi odwołano część planowych operacji

Autor: TVP Info/Rynek Zdrowia • • 21 września 2020 08:45

W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach kończą się zapasy krwi, ponieważ wielu dawców przestraszyło się koronawirusa. Ta sytuacja zmusiła lekarzy Kliniki Kardiochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w tym mieście do odwołania planowych operacji.

Kielce: z powodu braku zapasów krwi odwołano część planowych operacji
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Jeżeli zabieg nie jest skomplikowany wystarczą dwie jednostki krwi. Przy poważniejszych operacjach potrzeba nawet kilkanaście. Chorzy wiec czekają.

- Część z zabiegów musi zostać jednak przyspieszona z powodu nawrotu dolegliwości. Jak pacjenci są zagrożeni to operujemy ich w pierwszej kolejności, ale to nie zawsze się udaje - mówi dr Edward Pietrzyk, kierownik Kliniki Kardiochirurgii w WSZ w Kielcach.

Krwi brakuje na wszystkich oddziałach. By szpital na kieleckim Czarnowie był odpowiednio zabezpieczony potrzeba 50 jednostek. Nie zawsze udaje się zgromadzić taki zapas.

- Obserwujmy, że co kilka dni braki krwi występują i dotkliwie te braki odczuwamy. W naszym szpitalu leczone są też dzieci onkologicznie i dla nich też krew jest potrzebna - podkreśla Anna Mazur-Kałuża, rzecznik WSZ w Kielcach.

Od jutra sytuacja powinna się nieco  poprawić. Magazyny Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa - podreperowały braki wyjazdowymi akcjami. Pomogli mieszkańcy Pińczowa i Sędziszowa. Zapasy wystarczą, ale nie na długo - zapowiada Jerzy Stelmasiński, dyrektor RCKiK w Kielcach.

Więcej: kielce.tvp.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum