×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kielce: w tym ośrodku udar leczy się trombolitycznie najczęściej w kraju

Autor: PWX/Rynek Zdrowia11 listopada 2015 17:07

Świętokrzyskie Centrum Neurologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach jest jednym z wiodących ośrodków w kraju, pod względem liczby procedur podania leku trombolitycznego i wykonanych trombektomii w leczeniu udarów niedokrwiennych mózgu.

Kielce: w tym ośrodku udar leczy się trombolitycznie najczęściej w kraju
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Profilaktyce i zastosowaniu tych metod, poświęcone było szkolenie zorganizowane dla kadry medycznej w WSzZ w Kielcach.

Udar mózgu to choroba zagrażająca życiu. Z tego powodu umiera 25 procent chorych, kolejne zaledwie 25 procent ma szansę na powrót do pełnej sprawności lub na niewielki deficyt neurologiczny.
Do 4,5 godziny od wystąpienia udaru, choremu można podać lek trombolityczny i w ten sposób udrożnić naczynia.

Ewa Kołodziejska, kierownik Świętokrzyskiego Centrum Neurologii przedstawiła w trakcie konferencji dane, z których wynika, że według Narodowego Funduszu Zdrowia, w I półroczu 2015 roku, w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach lek trombolityczny podano 99 pacjentom - co jest najlepszym wynikiem w kraju.

Na drugim miejscu plasuje się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny imienia NMP w Częstochowie z 93 procedurami leczenia trombolitycznego.

Jeśli pacjent nie kwalifikuje się do podania leku, bądź ta forma leczenia nie okaże się skuteczna, w WSzZ w Kielcach, od października 2014 roku, u osób z udarem niedokrwiennym mózgu rozważana jest mechaniczna trombektomia, czyli usuwanie zakrzepu bezpośrednio z tętnic mózgowych.

Takich zabiegów w Świętokrzyskim Centrum Neurologii - jak informuje specjalista neurolog Edyta Brelak, zastępca kierownika ośrodka - wykonano od jesieni ubiegłego roku 19. W Polsce, ta metoda leczenia stosowana jest w pojedynczych ośrodkach, w tym w Kielcach i w Krakowie.

Jak zaznaczyła prof. Agnieszka Słowik z Kliniki Neurologii w Krakowie, trombektomia to procedura, która daje szanse na wyleczenie pacjentom, którzy są przyjęci do szpitala od sześciu do ośmiu godzin po wystąpieniu pierwszych objawów udaru. Można ją zastosować u niewielkiej liczby chorych, w najcięższych przypadkach.

Jak zwraca uwagę Edyta Brelak, z uwagi na starzenie się społeczeństwa udarów mózgu będzie coraz więcej. Szacunki mówią, że w ciągu najbliższych 15 lat liczba takich zachorowań wzrośnie nawet o ponad 30 procent.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze