Kielce: w WSZ coraz więcej operacji bariatrycznych i przepuklin

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 19 lipca 2019 17:35

Wzrasta liczba operacji bariatrycznych wykonywanych w Klinice Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Na chirurgiczne leczenia otyłości w WSZ decydują się pacjenci z całej Polski.  W pierwszej połowie tego roku, na zabieg do Kielc przyjechało ok. 30 chorych.

Kielce: w WSZ coraz więcej operacji bariatrycznych i przepuklin
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje kielecki szpital, najczęściej realizowanym w klinice zabiegiem bariatrycznym są: resekcje rękawowe żołądka, ale również operacje przęsłowania żołądka, rzadko opaski żołądkowe. Zespół zakłada również balony żołądkowe, metoda endoskopową.

Prof. Stanisław Głuszek, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej podaje, że w gronie jego pacjentów są osoby, które po zabiegu, przy przestrzeganiu ustalonych reguł dietetycznych, schudły nawet 100 kilogramów. Pacjenci, którzy w Szpitalu Zespolonym przeszli operację bariatryczną i stracili dużo masy ciała, mogą w odpowiednim odstępie czasu, przejść w Klinice zabieg redukcji fałdów skórno-tłuszczowych.

Prof. Głuszek podkreśla, że w kierowanej przez niego Klinice są wykonywane również laparoskopowe zabiegi resekcyjne chorób nowotworowych jelita grubego i żołądka (GIST), na które z każdym rokiem wzrasta zapotrzebowanie.

Klinika Chirurgii Ogólnej WSzZ jest jednym z niewielu ośrodków  w regionie, gdzie laparoskopowo leczy się przepukliny pachwinowe.

- Wykonujemy dwa rodzaje zabiegów laparoskopowych przepuklin pachwinowych: TEP i TAPP. Pierwsza z metod polega na laparoskopowej naprawie przepukliny z dostępu całkowicie pozaotrzewnowego, a zabieg plastyki przepukliny pachwinowej metodą TAPP polega na laparoskopowej  operacji przepukliny od strony jamy brzusznej - wyjaśnia prof. Stanisław Głuszek.

Jak przypomina, zaletą zabiegów laparoskopowych jest ich małoinwazyjność, dzięki której pacjenci w ciągu trzech tygodni wracają do pełnej aktywności fizycznej, a po operacji występuje mniejszy ból. Takie metody gwarantują mniejszą liczbę nawrotów przepuklin.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum