Kielce: trwa wakacyjne oblężenie oddziału ratunkowego

Autor: BM/Rynek Zdrowia • • 12 sierpnia 2015 13:35

Szpitalny Oddział Ratunkowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach przeżywa prawdziwe oblężenie. Z powodu upałów dwukrotnie wzrosła tu liczba pacjentów.

Kielce: trwa wakacyjne oblężenie oddziału ratunkowego
Fot. Archiwum RZ (zdjęcie ilustracyjne)

Na SOR na Czarnowie trafia dziennie około 200 osób. Bardzo wiele z nich jest przywożonych prosto z ulicy, gdzie zasłabli czy poczuli ból w klatce piersiowej. Pomocy potrzebują głównie osoby starsze lub pracujące w złych warunkach, w tym wystawiające się na działanie promieni słonecznych oraz plażowicze.

Chorzy, którzy potrzebują pomocy z powodu upału są z SOR kierowani na oddziały kardiologiczne, neurologię bądź do gabinetu internistycznego, gdzie są nawadniani.

- Hospitalizacji potrzebują w tej chwili głównie chorzy z chorobami przewlekłymi, zwłaszcza niewydolnością serca i obturacyjną chorobą płuc - potwierdza prof. Marianna Janion, kierownik II Kliniki Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

W czasie upałów dochodzi do niebezpiecznego przegrzania organizmu, zwiększonego wydzielania potu co zaburza gospodarkę wodno-elektrolitową i doprowadza do zagęszczenia krwi oraz niebezpiecznego obniżenia ciśnienia tętniczego.

- W następstwie tych zmian zwiększa się ryzyko zakrzepów zarówno w tętnicach wieńcowych, mózgowych i naczyń żylnych co skutkuje wystąpieniem zawału serca, udaru mózgu czy zatoru tętnicy płucnej - mówi Marianna Janion. Dodaje, że u wielu chorych, do tej pory stabilnych, występuje pogorszenie niewydolności serca i zaburzenia jego rytmu.

Profesor apeluje o adekwatne do sytuacji meteorologicznej nawodnienie organizmu, zwiększone spożywanie warzyw i owoców. Dotyczy to nie tylko chorych przewlekle, ale i ludzi, którzy na stałe przyjmują leki.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum