Kielce: tak ratują wcześniaki żywiąc je pozajelitowo

Autor: Anna Mazur-Kałuża/Rynek Zdrowia • • 02 maja 2016 11:37

Jednym z warunków ratowania wcześniaków jest prowadzenie u nich żywienia pozajelitowego. Otrzymują odpowiednie mieszaniny żywieniowe przygotowywane w wyspecjalizowanych pracowniach. W ten sposób ratowane są wcześniaki m.in. w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

Wcześniaki są poddawane leczeniu pozajelitowemu. Fot. mat. pras. WSzZ w Kielcach

Preparaty stosowane do żywienia pozajelitowego składają się z: węglowodanów, białek, tłuszczów, składników mineralnych, mikroelementów i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i wodzie.

- Ta mieszanina jest niezbędna do ratowania życia noworodków urodzonych przedwcześnie, jak i również tych, które znajdują się w stanie ciężkim, albo dzieci starszych, które mają specyficzne problemy przewodu pokarmowego - tłumaczy Grażyna Pazera, kierownik Kliniki Neonatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Lekarka dodaje, że w momencie, gdy dziecko rodzi się przedwcześnie, musi być żywione tak samo intensywnie jak przez łożysko podczas ciąży, ale nie można karmić go drogą przewodu pokarmowego, ponieważ jest on niedojrzały. Wszystkie składniki niezbędne do życia można podać tylko przez naczynia krwionośne.

- Zakładamy wejścia dożylne tzw. cewniki centralne, których koniec znajduje się w okolicy przedsionka serca i tą drogą podawane jest żywienie pozajelitowe - wyjaśnia Grażyna Pazera.

Kierownik kliniki przekonuje, że od jakości żywienia dziecka od pierwszych godzin życia zależy jego dalszy rozwój ruchowy i intelektualny - niedobór jakiegokolwiek składnika może doprowadzić do zaburzeń zdrowia czy choroby w kolejnych latach, nawet w wieku dorosłym.

Dotychczas preparaty do żywienia pozajelitowego były przygotowywane w obrębie Kliniki Neonatologii WSzZ. Preparaty do żywienia pozajelitowego noworodków sprowadzane są od niedawna ze Szpitala Skawina Sp. z o.o. koło Krakowa, w którym działa profesjonalna pracownia żywienia pozajelitowego.

Współpracę z innym szpitalem, w którym działa specjalna pracownia, nawiązano by podnieść standard opieki nad noworodkami. Preparaty, jakie otrzymuje klinika w Kielcach, spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa: są przygotowywane w specjalnych warunkach, w sposób niezwykle precyzyjny, przechodzą badania bakteriologiczne, sprawdzana jest stabilność fizykochemiczna roztworów.

Skład mieszanin dla poszczególnych noworodków wymagających ich podawania jest ustalany każdego dnia. Lekarz znający stan dziecka, jego zapotrzebowanie żywieniowe na poszczególne składniki, za pomocą elektronicznej recepty wysyła informację do pracowni w Krakowie. Dane są tam weryfikowane przez specjalistę w dziedzinie farmakologii i po szczegółowej analizie przekazywane do pracowni, gdzie powstają mieszaniny do żywienia pozajelitowego.

Codziennie żywienia pozajelitowego wymaga około 10-15 noworodków z Kliniki Neonatologii WSzZ. Z tej formy leczenia żywieniowego będą mogły też korzystać starsze dzieci z oddziałów pediatrycznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum