Kielce: szpital wykonuje nowe zabiegowe procedury okulistyczne

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2016 20:23

W Klinice Okulistyki Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach rozpoczęto wykonywanie zabiegów z zakresu chirurgii dróg łzowych. Tego typu operacji, w ramach refundacji z NFZ, nie wykonuje się w żadnym innym ośrodku w Świętokrzyskiem.

Diagnostyka okulistyczna. Fot. archiwum RZ (zdj. ilustracyjne)

Zespolenie workowo-nosowe (tzw dakrocystorinostomię) przeprowadza się w przypadku niedrożności dróg łzowych.

- Pacjenci, u których występuje ta dolegliwość skarżą się na uciążliwe łzawienie, niekiedy dochodzi też, wskutek zalegania łez w worku łzowym, do przewlekłych lub ostrych zapaleń ropnych, wymagających często zastosowania ogólnej antybiotykoterapii - mówi Anna Walczyk, okulistka ze Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, która w tym tygodniu wykonała pierwszy zabieg.

Jak wyjaśnia, zespolenie workowo-nosowe przeprowadza się metodą klasyczną, w znieczuleniu ogólnym. Zabieg polega na wytworzeniu przetoki umożliwiającej odpływ łez z worka spojówkowego, wprost do jamy nosa.

Wcześniej pacjenci wymagający tego typu operacji byli kierowani do ośrodków poza województwo świętokrzyskie. Wielu z nich, szczególnie w podeszłym wieku, z uwagi na trudy podróży i długie kolejki oczekujących, rezygnowało z podjęcia leczenia - informuje Anna Mazur-Kałuża, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Jak dodaje, w Klinice Okulistyki Szpitala Zespolonego w Kielcach od wykonywane są również zabiegi z zakresu chirurgii witreo-retinalnej.

Operacje witrektomii przeprowadza się w przypadku niektórych chorób siatkówki i ciała szklistego takich jak: odwarstwienia siatkówki, krwotoki do ciała szklistego, ciężkie postacie retinopatii cukrzycowej, błony nasiatkówkowe, zwichnięcia soczewki i inne następstwa urazów oka oraz w wielu innych sytuacjach.

Z powodu ograniczonej dostępności do tego typu zabiegów na terenie województwa świętokrzyskiego, wielu pacjentów było kierowanych do ośrodków poza region.

Personel lekarski Kliniki Okulistyki WSzZ, od wielu lat, starał się o wprowadzenie nowych procedur, jednak było to uzależnione głównie od uzyskania środków finansowych na zakup niezbędnego sprzętu i refundacji z NFZ. Obydwa te warunki zostały obecnie spełnione - przekazała rzecznik.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum