×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kielce: szpital wojewódzki ma nowy sprzęt do ratowania życia noworodków

Autor: KG/Rynek Zdrowia11 lutego 2016 15:42Aktualizacja: 11 lutego 2016 16:17

Klinika Neonatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach została wyposażona w dwa aparaty umożliwiające leczenie noworodków tlenkiem azotu. Podobnych urządzeń nie ma żaden inny szpital w regionie świętokrzyskim.

Kielce: szpital wojewódzki ma nowy sprzęt do ratowania życia noworodków
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W chwili narodzin człowieka, płuca otwierają się, pęcherzyki napełniają się powietrzem i równocześnie, wraz z tym procesem, naczynia krwionośne powinny się rozszerzyć i wówczas w tych, które oplatają pęcherzyki płucne, zaczyna płynąć krew.

Grażyna Pazera, kierownik Kliniki Neonatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach tłumaczy, że jeżeli proces ten u noworodka zostaje zaburzony, dochodzi do wystąpienia nadciśnienia płucnego, które jest chorobą bardzo ciężką, zagrażająca życiu dziecka i obarczoną ogromną śmiertelnością.

W takiej sytuacji, jak dodaje neonatolog, podanie noworodkowi do oddychania tlenku azotu z zewnątrz, może dać mu szansę na wyleczenie schorzenia i przeżycie.

W aparaty do podawania tlenku azotu, które muszą współpracować z respiratorem, zostały wyposażone intensywna terapia w Klinice Neonatologii w budynku głównym szpitala oraz funkcjonujący w jej strukturach Pododdział Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Świętokrzyskim Centrum Pediatrii.

- Do tej pory u dzieci z nadciśnieniem płucnym, które do nas trafiały stosowane były metody konwencjonalne, a w sytuacjach skrajnie ciężkich, noworodki wyjeżdżały do szpitali w innych województwach - reasumuje Grażyna Pazera.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach aparaturę do podawania noworodkom tlenku azotu otrzymał w dzierżawę.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze