Kielce: szczepienia przeciw pneumokokom - jakie efekty?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 22 czerwca 2011 13:14

Podsumowano pierwsze efekty szczepień w Kielcach, gdzie już szósty rok (od 2006 r.) Urząd Miasta realizuje program bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom dla dzieci do 2 roku życia, najpierw szczepionką 7-walentną, a potem jej szerszym odpowiednikiem, 13-walentną.

Kielce: szczepienia przeciw pneumokokom - jakie efekty?
Jak podaje portal Dziennik Gazeta Prawna, na podstawie dokładnie przeanalizowanej dokumentacji medycznej okazało się, że w grupie dzieci do 2 roku życia liczba hospitalizacji z powodu zapaleń płuc obniżyła się o 74%. Zaobserwowano też 45% spadek zapadalności na tę chorobę w populacji powyżej 65 roku życia.

Środki, jakie wyasygnowane przez Ministerstwo Zdrowia z jego budżetu na zakup obowiązkowych szczepionek pozostają mniej więcej na takim samym poziomie od kilku lat. W latach 2006-2010 było to pomiędzy 61 mln zł a 69 mln zł. Na rok 2011 planowane jest ok. 80 mln zł, ale założenia przygotowano na 76 mln zł, choć potrzebne realnie jest 97 mln zł. 

W 2008 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) umieściła infekcje pneumokokowe, obok malarii, na pierwszym miejscu listy chorób zakaźnych, których zwalczaniu oraz zapobieganiu należy nadać najwyższy priorytet.

Pediatryczny Zespół Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych (PZEdsPSO) przy Ministrze Zdrowia jako najpilniejszą zmianę w kalendarzu szczepień obowiązkowych wskazuje szczepienia przeciw pneumokokom dzieci do 2. roku życia.

Więcej: http://zdrowie.dziennik.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum