Kielce: standardowo wykonują trombektomię w leczeniu udaru mózgu
Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach jest jedną z dwóch placówek w Polsce - oprócz ośrodka krakowskiego - w których standardowo wykonywane są trombektomie - innowacyjne zabiegi w leczeniu udarów mózgu, polegające na mechanicznym usunięciu skrzepu ze światła naczynia mózgowego.

Lekarze z Kielc są także w czołówce krajowej pod względem stosowania leczenia trombolitycznego, czyli sytuacji, w których choremu z udarem podano dożylnie lek, mający rozpuścić skrzeplinę. W 2014 roku tę metodę zastosowano u 152 pacjentów kieleckiego ośrodka, co stanowiło 17 proc. wszystkich pacjentów przyjętych z udarem mózgu.
Doktor Edyta Brelak, zastępca kierownika Świętokrzyskiego Centrum Neurologii WSzZ wyjaśnia, że zastosowanie leczenia trombolitycznego, czyli podanie leku jest powszechnie stosowaną metodą w przypadku udarów mózgu. W ten sposób można jednak leczyć jedynie osoby, które trafią do szpitala w tzw. oknie czasowym, czyli najpóźniej 4,5 godziny od wystąpienia udaru.
U chorych, u których po podaniu leku nie doszło do poprawy neurologicznej, bądź z różnych względów nie kwalifikują się do zastosowania dożylnego leku, lekarze z Kielc stosują trombektomię.
To innowacyjna metoda leczenia udaru mózgu, które jest obecnie standardem tylko w Świętokrzyskim Centrum Neurologii WSzZ i Centrum Interwencji Terapii Ostrego Udaru Mózgu w Krakowie. W innych ośrodkach wykonywane są jedynie pojedyncze zabiegi.
- W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach trombektomia rozważana jest u każdego pacjenta, który trafia na izbę przyjęć z podejrzeniem zachorowania udarowego - zapewnia doktor Edyta Brelak. Jak dodaje, tą metodę leczenia można zastosować do 6 godzin od wystąpienia udaru mózgu. W ciągu ostatnich trzech miesięcy w WSzZ wykonano 9 trombektomii.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)