PWX/Rynek Zdrowia | 13-11-2015 20:36

Kielce: rośnie liczba zabiegów chirurgicznych kręgosłupa w WSzZ

Systematycznie wrasta liczba operacji kręgosłupa wykonywanych w Klinice Neurochirurgii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. W skali roku odnotowuje się około 20-procentowy wzrost liczby tego typu zabiegów.

Fot. Fotolia

Każdego tygodnia zespół Kliniki Neurochirurgii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach wykonuje od kilkunastu do ponad 20 operacji kręgosłupa.

- W naszym oddziale realizujemy operacje od najprostszych do bardzo skomplikowanych, związanych z wielopoziomowymi dojściami, wielomiejscowymi zmianami w kręgosłupie - mówi dr Jacek Gołębiowski, kierownik kliniki.

Neurochirurdzy z WSzZ leczą operacyjnie zarówno zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatyczne, jak i niestabilność kręgosłupa, czy rozległe procesy nowotworowe.

 - Prowadzimy również bardzo skomplikowane operacje, w zakresie pogranicza czaszkowo - kręgosłupowego - dodaje kierownik kliniki, zaznaczając, że dotyczą one najbardziej newralgicznego odcinka kręgosłupa.

Liczba pacjentów na oddziale wzrasta ze względu na różnorodność wykonywanych operacji, ale wiąże się to też ze starzeniem się społeczeństwa. Coraz więcej osób, ma duże problemy z kręgosłupem, odmawiają im posłuszeństwa kończyny dolne, pojawiają się niedowłady, silne bóle o charakterze lumbago, rwy kulszowe, a jednocześnie ludzie ci zachowują sprawność mentalną, intelektualną i niezłą kondycję ogólną.

- Pacjenci tacy znajdują u nas pomoc, przechodzą nawet rozległe zabiegi, które przynoszą dobre efekty, mogą wrócić do takiego funkcjonowania - mówi Jacek Gołębiowski.

Dodaje, że wcześniej nie przeprowadzano zabiegów u osób powyżej 60-70 roku życia, a w tej chwili górna granica wieku zniknęła. - Operujemy ludzi dobiegających czasami do 80 lat, jeżeli pozwalają na to warunki ogólne, nie ma przeciwwskazań ze strony internistycznej, kardiologicznej. Pacjenci tacy dobrze znoszą nawet długie, rozległe, wielogodzinne zabiegi - podkreśla kierownik kliniki.

Specjaliści z Kliniki Neurochirurgii leczą głównie mieszkańców województwa świętokrzyskiego, ale i chorych z ościennych regionów w tym m.in.: Radomia, Łodzi, Śląska. Czas oczekiwania na operację w WSzZ to obecnie maksymalnie 3 tygodnie.

Od stycznia do końca września bieżącego roku neurochirurdzy z placówki na kieleckim Czarnowie wykonali łącznie ponad 980 różnego typu operacji - poinformowała Anna Mazur-Kałuża, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.