Kielce: rodzice dzieci chorych onkologicznie pomogą innym rodzicom

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 13 lipca 2009 09:56

W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Kielcach powstaje grupa wsparcia dla rodziców ciężko chorych dzieci. Rodzice, którzy chcą pomóc innym rodzicom, zamierzają od września pełnić dyżury na oddziale onkologiczno-hematologicznym. Do ich dyspozycji będzie także lekarz i psycholog.

– Łatwiej otworzyć się przed osobą, która przeszła przez to samo. Wiadomość o chorobie dziecka zawsze jest straszna, zazwyczaj nie chce się o tym rozmawiać z lekarzem czy psychologiem – wyjaśnia Gazecie Wyborczej  Agnieszka Wojańczyk ze Stowarzyszenia "Zawsze Kolorowo", które wspiera oddział onkologiczno-hematologiczny kieleckiego WSSD.

Stowarzyszenie skupia rodziców chorych dzieci, ale także pracowników szpitala. Do tej pory organizowało zbiórki pieniędzy na sprzęt dla oddziału. Kolejnym celem będzie pomoc innym rodzicom chorych dzieci.

– Zaczynamy od onkologii, bo tam trafiają najcięższe przypadki. Ale będziemy pomagać także na innych oddziałach – zapewnia Wojańczyk.

Rodzice nie zawsze chcą się otworzyć przed lekarzem albo psychologiem. Są przekonani, że nie usłyszą od nich wszystkiego, bo pracownik szpitala ukryje prawdę, aby uniknąć histerii.

– Tymczasem matka, której dziecko niedawno chorowało, powie prawdę. Jeśli od takiej osoby się usłyszy: "Dasz radę", łatwiej w to uwierzyć – uważa Grażyna Karolczyk, ordynator oddziału onkologiczno-hematologicznego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum