Kielce: poprawia się stan pacjenta w głębokiej hipotermii

Autor: KLX/Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2016 16:41

Specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach poinformowali, że udało się uratować życie pacjenta, który tydzień temu trafił do lecznicy w głębokiej hipotermii. Temperatura jego ciała wynosiła 22 stopnie Celsjusza.

Pacjent został podłączony do ECMO, które zastępowało pracę jego serca i płuc Fot. Archiwum RZ

- 62-letni mężczyzna był nieprzytomny, z zatrzymanym krążeniem, wykonywano u niego zewnętrzny masaż serca.  Został przywieziony w trakcie czynności resuscytacyjnych - wyjaśnia Dorota Adamczyk-Krupska, kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego kieleckiej lecznicy.

Mężczyzna trafił na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii działający w obrębie kardiochirurgii. Tam został podłączony do ECMO, które zastępowało pracę jego serca i płuc, a jednocześnie służyło do ogrzewania pacjenta.

Chory wymagał też dodatkowego zabiegu, ze względu na krwawienie do worka osierdziowego.

Po trzech dniach, gdy doszło do stabilizacji układu krążenia, mężczyzna został odłączony od ECMO. Pod koniec ubiegłego tygodnia wymagał jeszcze sztucznej wentylacji. Obecnie lekarze oceniają, że jego stan jest na tyle dobry, że z intensywnej terapii można przenieść go do Kliniki Kardiochirurgii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum