Kielce: pomogą w budowie hospicjum

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 lutego 2013 08:33

Charytatywny koncert i całoroczny kiermasz dobroczynny mają pomóc Caritas Diecezji Kieleckiej w zdobywaniu środków na budowę hospicjum w stolicy świętokrzyskiego. Pierwsi chorzy trafią tam pod koniec roku.

Kielce: pomogą w budowie hospicjum
- Dokończenie w tym roku budowy hospicjum w Kielcach jest głównym zadaniem jakie stawia przed sobą na ten rok Caritas Diecezji Kieleckiej. Na ten cel będą przeznaczane darowizny i pieniądze przekazane nam z odpisu 1 proc. podatku przy rozliczeniu PIT. Po raz pierwszy organizujemy także imprezę charytatywną, która wesprze ten cel - poinformował dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej ks. Stanisław Słowik. 

Koncert "Serce dla Hospicjum" odbędzie się w najbliższą niedzielę (10 lutego), w Światowym Dniu Chorego, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Będzie mu towarzyszyć aukcja.

- Budowę hospicjum będzie wspierać także dochód z całorocznego kiermaszu dobroczynnego, który rozpoczyna się w tym tygodniu - dodał zastępca dyrektora ks. Krzysztof Banasik. 

Budowa hospicjum stacjonarnego dla 44 chorych została rozpoczęta przez Caritas Diecezji Kieleckiej jesienią 2011 r. Dotychczasowe prace kosztowały ok. 2 mln zł, całość jest szacowana na ok. 4 mln zł. Budynek jest w stanie surowym, wiosną rozpoczną się prace wykończeniowe wewnątrz. Jak zapowiedział ks. Słowik, celem Caritas jest, by placówka w tym roku przyjęła pierwszych chorych, nawet jeśli budynek będzie tylko częściowo wykończony. 

- W tej chwili w Kielcach otaczamy domową opieką paliatywną ponad 60 osób. Przynajmniej 30 proc. z nich powinno mieć zagwarantowaną całodobową opiekę pielęgniarek i lekarzy. Oni i ich rodziny często przypominają nam jak bardzo ważne jest, aby Kielce miały wreszcie hospicjum - dodał ks. Słowik. 

W województwie świętokrzyskim brakuje miejsc stacjonarnej opieki paliatywnej i hospicyjnej. W regionie działają dwa hospicja - w Kałkowie i Jędrzejowie oraz jeden oddział paliatywny przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Łącznie dysponują około 50 miejscami. Według wytycznych resortu zdrowia minimum jakie jest potrzebne dla zapewnienia prawidłowej opieki mieszkańcom świętokrzyskiego to 120 miejsc stacjonarnych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum