Rynek Zdrowia | 14-10-2008 12:51

Kielce podsumowują kampanię

W Kielcach podsumowano dotychczasowe działania w ramach profilaktyki raka piersi i szyjki macicy. Przedstawiono również plany na organizowany w jej ramach tzw.

Wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba poinformowała we wtorek o przygotowanym „różowym tygodniu”.

W czwartek 16 października odbędą się spotkania ze specjalistami w największych uczelniach regionu. Do udziału zaproszeni zostali wszyscy tamtejsi studenci. Natomiast w piątek, 17 października, odbędzie się finałowa impreza z serii „Głośne czytanie nocą". Tym razem zostanie ona zorganizowana u pomysłodawcy cyklu, kieleckiego antykwariusza Andrzeja Metzgera. Dzień później mieszkańcy Kielc będą mogli spotkać się z wojewodą oraz wysłuchać porad ekspertów w miejskich autobusach.

Podczas kilku kursów wszyscy zainteresowani pasażerowie otrzymają ulotki informacyjne oraz upominki przypominające o profilaktyce raka piersi i szyjki macicy. „Różowy tydzień" zakończy się 19 października.

W trakcie wtorkowego spotkania z wojewodą przekazano również informację o obecnych stanie ratownictwa medycznego. Aktualnie w województwie funkcjonuje 17 specjalistycznych i 28 podstawowych zespołów ratownictwa medycznego. Nowością wprowadzoną przez ustawę jest dopuszczenie do funkcjonowania zespołów podstawowych, czyli takich, w których składzie nie jest wymagana obecność lekarza. Wówczas w ekipie ratunkowej muszą być. co najmniej dwie osoby uprawnione do udzielania medycznych czynności ratunkowych.

Funkcjonuje również 8 Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, a kolejne 4 zaplanowane w Szpitalu Dziecięcym i MSWiA w Kielcach oraz w Jędrzejowie i Busku-Zdroju znajdują się na różnym etapie tworzenia. Najszybciej bo już od początku przyszłego roku ruszy SOR w Jędrzejowie. Docelowo funkcjonować więc będzie 12 oddziałów, czyli 1 na ok. 100 tysięcy mieszkańców przy zakładanej „normie" 150 tysięcy.